Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reguli constructie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reguli constructie bloc

Buna! Am o mica nedumerire. Recent am cumparat un apartament cu 3 camere si locuind in el, mi-am dat seama ca deasupra dormitorului in care dorm cu bebe, vecinii au bucataria, iar pe peretele pe care noi punem capul sa dormim, un alt vecin are baia. Zgomote foarte puternice de ambele parti. Unii ne lasa sa ne culcam la 01:00-02:00 dimineata, altii ne trezesc la 04:00-05:00. Intrebarea mea: este legal sa se construiasca in asa hal? Nu exista niste reguli cu privire la modul de proiectare al locuintelor? Dintr-un apartament cu doua dormitoare am ajuns sa ne folosim de unul singur si nu e normal. Multumesc!
Martagna, utilizator
Nu cred ca se poate construi asa ceva in mod legal. Normativele de proiectare nu permit.
Ar trebui sa cereti proiectul blocului de la vanzator. Posibil ca vecinii sa fi facut modificari in apartamentele lor, fara proiect si autorizatie de ctie.