Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie de un sfat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie de un sfat

Sotul meu a intentat proces pentru desfacerea casatoriei iar eu nu intentionez sa ma prezint la tribunal.Ce trebuie sa fac acum ? Sunt de acord cu divortul dar nu sunt reale motivele cererii,cred ca este oricum cuvantul meu impotriva cuvantului lui si de aceea nu merita sa lungim povestea .In citatie scrie ca trebuie sa depun intampinare sau in caz de neprezentare sa se trimita un inscris.Este cazul sa angajez un avocat?Ce ar insemna neprezentarea mea in instanta ?Avem doi copii minori .Este necesara si prezenta lor in instanta?
ar trebui sa depuneti intampinare si sa va prezentati la instanta, sa va aparati drepturile.
probleme nu sunt neaparat cele legate de motivele desfacerii casatoriei, dar acestea vor prezenta importanta la partaj.
se va discuta si incredintarea minorilor unuia dintre parinti, asa ca aparati-va drepturile si prezentati-va.
Daca minorii au implinit 10 ani acestia vor fi audiati de instanta in camera de consiliu.
Daca vrei ca acestia sa-ti fie incredintati spre crestere si educare, va trebui sa soliciti acest lucru in fata instantei de judecata.
Cel mai bine este sa angajezi un avocat care sa te asiste la proces
Daca sunteti de acord cu divortul , puteti solicita desfacerea casatoriei din vina ambelor parti fara motivarea motivelor. De asemenea, puteti solicita incredintarea minorilor, reluarea numelui avut anterior casatoriei, partajul bunurilor comune.
Intrucat aveti doi minori, instanta va solicita si doi martori care pot fi si rude de ale dumneavoastra.
Cand sotii au copii minori, instanta va dispune citarea si ascultarea autoritatii tutelare.
Potrivit art. 42 din Codul familiei, ascultarea copiilor minori care au implinit varsta de 10 ani este obligatorie in procesele de divort, in vederea incredintarii lor.
Daca ambele parti solicita instantei ca hotararea prin care se pronunta divortul sa nu se motiveze, hotararea nu se va motiva (art. 617 alin. 2 din Codul de procedura civila).
Daca lipseste sotul parat, se va judeca potrivit regulilor de drept comun. In cazul in care paratul a facut cerere reconventionala, el este obligat sa se prezinte la termenul de judecata, in prima instanta, altfel reconventionala va fi respinsa ca nesustinuta. Daca la termenul de judecata, in prima instanta, lipsesc ambele parti, cererea va fi respinsa ca nesustinuta, cum s-ar fi intamplat daca ar fi lipsit numai reclamantul.
Faceti intampinare si reconventionala.

Sotul meu a intentat proces pentru desfacerea casatoriei iar eu nu intentionez sa ma prezint la tribunal.Ce trebuie sa fac acum ? Sunt de acord cu divortul dar nu sunt reale motivele cererii,cred ca este oricum cuvantul meu impotriva cuvantului lui si de aceea nu merita sa lungim povestea .In citatie scrie ca trebuie sa depun intampinare sau in caz de neprezentare sa se trimita un inscris.Este cazul sa angajez un avocat?Ce ar insemna neprezentarea mea in instanta ?Avem doi copii minori .Este necesara si prezenta lor in instanta?

Neprezentarea in instanta o sa intarzie procesul
Daca nu sunt reale motivele faceti cerere reconventionala (in care expuneti motivele dumneavoastra) doar ca asta va ingreuna procedurile. Cel mai simplu cereti desfintarea divortului fara motivare, este cea mai rapida cale

In orice caz vina este doar o chestie de mandrie personala. Nu are nici o importanta la partaj sau altceva ci doar pentru ce scrie pe hartie.
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat