avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... dupa cati ani se prescrie o datorie la Anaf pe anul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

dupa cati ani se prescrie o datorie la Anaf pe anul 2017, 2018 ...

dupa cati ani se prescrie o datorie la Anaf pe anul 2017, 2018 ? si care este legea prescrierii datoriilor? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 12:23, 23 Aprilie 2024
Conform disp. art. 110, 111 și 112 ale Codului de procedura fiscala, termenul general de prescripție fiscala este de cinci ani, iar acesta începe să curgă de la data de 1 iulie a anului urmator celui pentru care este datorată o obligație fiscală. Asadar pentru datorii din anul 2017 termenul a incepu sa curga la data de 1 iulie 2018 si s-a implinit la 1 iulie 2023. Daca nu a fost intrerupt cumva pentru ca termenele de prescriptie pot fi intrerupte caz in care incepe un nou termen de 5 ani dupa fiecare intrerupere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie decizie de impunere model videochat. denisamanole denisamanole Bună seara, Am și eu o problemă cu care mă confrunt. Am activat independent ca model de videochat în perioada 2017-2023 și nu mi-am declarat ... (vezi toată discuția)
Prescriptie taxe anaf anamiha anamiha daca o firma are datorii la ANAF din 2010 iar firma a fost suspendata timp de trei ani 2010-2013,iar in prezent este inactiva,nefacandu-se prelungirea ... (vezi toată discuția)
Pentru un teren intravilan sa plătit impozit pana în anul 2013,cand ... linianam383@gmail.com linianam383@gmail.com Pentru un teren intravilan sa plătit impozit pana în anul 2013,cand a decedat bunica mea. De atunci nu sa mai achitat nimic. Va întreb dacă sa prescris... ... (vezi toată discuția)