Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... dupa cati ani se prescrie o datorie la Anaf pe anul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

dupa cati ani se prescrie o datorie la Anaf pe anul 2017, 2018 ...

dupa cati ani se prescrie o datorie la Anaf pe anul 2017, 2018 ? si care este legea prescrierii datoriilor? va multumesc
Conform disp. art. 110, 111 și 112 ale Codului de procedura fiscala, termenul general de prescripție fiscala este de cinci ani, iar acesta începe să curgă de la data de 1 iulie a anului urmator celui pentru care este datorată o obligație fiscală. Asadar pentru datorii din anul 2017 termenul a incepu sa curga la data de 1 iulie 2018 si s-a implinit la 1 iulie 2023. Daca nu a fost intrerupt cumva pentru ca termenele de prescriptie pot fi intrerupte caz in care incepe un nou termen de 5 ani dupa fiecare intrerupere.