Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua. Pentru a obtine o copie dupa dosarul de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua. Pentru a obtine o copie dupa dosarul de cercetare ...

Buna ziua. Pentru a obtine o copie dupa dosarul de cercetare al accidentului de munca m-am adresat ITM. Ce pot face daca acestia refuza sa imi transmita aceste documente, invocand GDPR?
ITM nu are obligatia legala, a trimiterii dosarului de cercetare AM decat la parchet, pentru cazuri care implica si o cercetare penala.
Angajatorul are obligatia de a da, la cerere, victimei/ reprezentantului legal al victimei/ urmasilor, doar PV de cercetare AM avizat de catre ITM si formularul FIAM de inregistrare AM.