Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua .daca fata are 14 ani ,pot face singura ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua .daca fata are 14 ani ,pot face singura buletinul ...

Bună ziua .daca fata are 14 ani ,pot face singura buletinul ? E pe numele tatalui ...mentionez ..nu am fost cununati... .multumesc frumos
Nu are nici o relevanță că n-ați fost cununați, ambii părinți aveți drepturi egale.

Dar buletinul DA, dumneavoastră doar însoțiți fata la Evidența Populației cu contractul de casă, și o luați în spațiu.
Nu este obligatoriu să fie prezent și tatăl minorei.
Dacă nu aveți o hotărâre judecatoreasca prin care sa se precizeze ca domiciliul fetei este la dvs atunci, la politie/Evidenta Populației, o sa va ceara o declarație din partea tatălui din care sa rezulte ca este de acord ca minora sa fie luata în spațiu de dvs și sa aibă acolo domiciliul. În practica, asa se cere aproape peste tot.
Mergeți din timp sa va interesați de actele necesare ca să știți ce aveți de făcut: îl găsiți pe tata și obțineți acea declaratie sau solicitati pe calea instantei de judecata suplinirea acordului sau în vederea întocmirii cărții de identitate pentru copil.
Avocat Neagu Elena, Avocat
[ link extern ]
Cum șpunea colega mai sus, fie declaratia tatalui, fie hotarare judecatoreasca.