Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Continuare activitate până la 70 ani.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Continuare activitate până la 70 ani.

Buna ziua,
Lucrez în administrația publică locală, am stagiu de cotizatre de 40 ani. Am împlinit vârsta de pensionare acum trei ani și cu acordul conducătorului unității, am continuat să lucrez încă trei ani. Am înplinit 68 de ani. Nu am cumulat pensie cu salariu. Întrebarea este: pot șă continui să lucrez până la vârsta de 70 de ani dacă conducătorul unității este de acord? Mulțumesc!
Cand ati implinit varsta de pensionare?
7 mai 2021
Puteti sa continuati activitatea pana cand doriti.
Vă rog să-mi spuneți cum argumentați ultimul răspuns.
1. Prin art.15 alin.2 din Constitutia Romaniei : Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

2. Legea 230/2010 nu are nicio referinta cu privire la asa ceva.

3. Legea 360/2023 , articolul care face referire, se aplica de la 01.01.2024
Cornel Vasile, Consilier juridic