avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Continuare activitate până la 70 ani.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Continuare activitate până la 70 ani.

Buna ziua,
Lucrez în administrația publică locală, am stagiu de cotizatre de 40 ani. Am împlinit vârsta de pensionare acum trei ani și cu acordul conducătorului unității, am continuat să lucrez încă trei ani. Am înplinit 68 de ani. Nu am cumulat pensie cu salariu. Întrebarea este: pot șă continui să lucrez până la vârsta de 70 de ani dacă conducătorul unității este de acord? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 04:49, 26 Aprilie 2024
Cand ati implinit varsta de pensionare?
7 mai 2021
Puteti sa continuati activitatea pana cand doriti.
Vă rog să-mi spuneți cum argumentați ultimul răspuns.
1. Prin art.15 alin.2 din Constitutia Romaniei : Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

2. Legea 230/2010 nu are nicio referinta cu privire la asa ceva.

3. Legea 360/2023 , articolul care face referire, se aplica de la 01.01.2024
Ultima modificare: Vineri, 26 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! daca o persoana are dreptul sa se pensioneze in luna ... laura1964 laura1964 Buna ziua! Daca o persoana are dreptul sa se pensioneze in luna martie mai poate cumula pensia cu salariul ( pana la 01.09.2024) cand se aplica noua lege a ... (vezi toată discuția)
Incheiere contract individual de munca pensionar 2024 Brindusa_C Brindusa_C Vă rog să-mi comunicați un punct de vedere față de următoarea situație, aplicabila intr-o societate cu capital privat: Conform noilor modificări ... (vezi toată discuția)
Legea 360/2023 art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024 (2) ... Carp Mircea Carp Mircea Legea 360/2023 Art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024 Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la ... (vezi toată discuția)