Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere mea(NU cesiune parti sociale) ca asociat din ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere mea(NU cesiune parti sociale) ca asociat din SRL.

Retragere mea(NU cesiune
parti sociale) ca asociat din SRL,pe cale amiabilă ,cu intrarea în posesie a unui bun imobil ce apartine societatii
și o suma de bani ,presupune plătirea unui impozit ? Dacă da,care ar fi procentul ? În ceea ce privește imobilul care este prețul luat în calcul,cel din grila notariala,cel din acte contabile sau cel real la prețul de piață??? Mulțumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Nu are legătură cu grila.
Asa zisa retragere și nu cesiune cum țineți în mod expres sa precizați, presupune micșorarea capitalului social al SRL-ului.
Aici sunt doua aspecte. Micșorarea sa nu fie sub valoarea capitalului social minim impus de lege. Și micșorarea se face la valoarea nominala a părților sociale, nu cu un anumit castig pentru care ar trebui plătit impozitul la care de fapt cred ca va gândiți dumneavoastra.
Ca un exemplu. Ați întrat în firma cu 20 părți sociale a câte 10 lei partea, când doriți să ieșiți ieșiți tot cu acele 20 părți sociale. Adică acelea se anulează și asta doar dacă totalul părților sociale ramase depășesc numărul părților sociale minime impuse de lege.
Altfel rămâne doar varianta de cesiune părți sociale catre ceilalți asociati din firma.
george-neagu, moderator
Trebuie sa intelegeti ca aici este un forum unde profesionistii raspund gratuit unor intrebari care nu presupun un nivel de munca prea ridicat, dar inseamna un consum de timp. Avand in minte aceste aspecte trebuie sa intelegeti si ca un astfel de raspuns nu poate fi complet.
Unu. Art. 226 alin. 3 din Legea nr. 31/1990 "Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru părțile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociaților ori de un expert desemnat de aceștia sau, în caz de neînțelegere, de tribunal. Costurile de evaluare vor fi suportate de societate."
Doi. Diferența dintre sumele sau valoarea activelor primite in urma retragerii din societate și aportul d-voastra la capitalul social reprezintă venituri din investiții care sunt impozabile cu impozit pe venit in cota de 10%. Problema insa apare daca exista diferente mari intre aportul la capitalul social si valoarea imobilului.
Trei. Sfatul meu este sa angajati un expert evaluator autorizat ANEVAR si sa procedati in functie de concluziile acestei expertize.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat

george-neagu a scris:
Nu are legătură cu grila.
Și micșorarea se face la valoarea nominala a părților sociale, nu cu un anumit castig pentru care ar trebui plătit impozitul ...

Nu. Nimeni n-a vorbit de diminuarea capitalului social, E vorba despre alta problema, respectiv retragerea asociatului din societate si rascumpararea de catre SRL a partilor lui sociale contra unui imobil si a unei sume de bani. Asta a intrebat d-na.
Perfect de acord cu dumneavoastră. Optez pentru retragere și nu cesiune deoarece ceilalți 2 asociati nu își permit suma pentru a cumpăra părțile mele sociale. Fiecare deținem 158 părți sociale a câte 10 lei fiecare. Teoretic ,după retragerea mea , în societate vor rămâne 316 părți sociale. Înțeleg bine?

george-neagu a scris:

Nu are legătură cu grila.
Asa zisa retragere și nu cesiune cum țineți în mod expres sa precizați, presupune micșorarea capitalului social al SRL-ului.
Aici sunt doua aspecte. Micșorarea sa nu fie sub valoarea capitalului social minim impus de lege. Și micșorarea se face la valoarea nominala a părților sociale, nu cu un anumit castig pentru care ar trebui plătit impozitul la fare de fapt cred ca va gândiți dumneavoastra.
Ca un exemplu. Ați întrat în firma cu 20 părți sociale a câte 10 lei partea, când doriți să ieșiți ieșiți tot cu acele 20 părți sociale. Adică acelea se anulează și asta doar dacă totalul părților sociale ramase depășesc numărul părților sociale minime impuse de lege.
Altfel rămâne doar varianta de cesiune părți sociale catre ceilalți asociati din firma.

Retragere știu ca presupune diminuarea capitalului social ,in cazul meu diminuare cu 158 parti sociale (pe care le detin). Raman in societate ceilalți 2 asociati care impreuna detin 316 parti sociale.Altfel cum sa ma retrag din societate cu un imobil și o suma de bani ?