Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Apartamentul in care m-am mutat de curand ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Apartamentul in care m-am mutat de curand are o debara ...

Buna ziua!
Apartamentul in care m-am mutat de curand are o debara (aceasta nu este trecuta in actul de proprietate) care vine ca o prelungire a baii, fiind situata pe etaj cu spatiul in care administratorul blocului isi desfasoara activitatea. Accesul la debara cat si la spatiul respectiv este printr-o usa cu lacat. Vechii proprietari ai apartamentului si administratorul blocului erau singurii care aveau cheile la acea usa, primii fiind cei care utilizau exclusiv debaraua intrucat, fiind o prelungire a baii, utilizarea de catre alti proprietari din bloc a spatiului respectiv ar fi putut ingradi dreptul acestora la intimitate.
De curand administratorul blocului a schimbat lacatul de la usa astfel ca eu nu mai am acces la debara. Pana sa o faca, am pus cateva lucruri personale in acea debara. Avand in vedere ca administratorul a schimbat lacatul fara sa ma instiinteze si mi-a ingradit accesul la bunurile personale depozitate in debara, a incalcat acesta legea?
De asemenea, avand in vedere prevederile Legii 196/2018 care stipuleaza la Art. 38, (1) ca spatiile comune se pot folosi fara a aduce atingere drepturilor celorlalti proprietari, debaraua respectiva fiind in imediata vecinatate a baii (legata de baie), ar putea asta constitui ingradirea/violarea dreptului la intimitate?
Mentionez ca ceilalti proprietari din bloc nu aveau pana acum acces la debara, fiind folosita doar de vechii proprietari ai apartamentului.
Multumesc!
Niqu, utilizator
Fiind vorba despre o parte comună ( care este obiectul unui drept de coproprietate forțată al tuturor proprietarilor ) pentru a fi în deplină legalitate nu se poate pune în discuție decât închirierea acestuia cu respectarea dispozițiilor art. 43 din legea nr. 196/2018.

Niqu a scris:

Buna ziua!
Apartamentul ............................................................
Mentionez ca ceilalti proprietari din bloc nu aveau pana acum acces la debara, fiind folosita doar de vechii proprietari ai apartamentului.