Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o parere! Locuiesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o parere! Locuiesc intr-un ...

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o parere!

Locuiesc intr-un bloc vechi si la subsol sunt improvizate boxe, fara o hotarare a asocietiei sau alte asemenea! Ce se intampla daca pe una din boxe imi pun si eu un lacat peste lacatul vecinului? Se poate, fiind spatii comune? Ms!
Boxele nu sunt spatii comune.
Puteti discuta cu dumnealor sa primiti si dvs. o boxa, daca aveti nevoie de una.
Le puteti spune ca o sa faceti plangere la primarie pentru constructii ilegale, daca nu exista acte pentru amenajarea acelor boxe.
Boxa nu este ca are usa si lacat, dar subsolul tehnic al blocului in care sunt facute ilegal boxele este un spatiu comun care nu poate fi utilizat de catre toti proprietarii! Daca un vecin are o usa si un lacat pe un spatiu comun, nu insemana ca este proprietatea lui, dar nici a mea ... nu am voie sa sparg lacatul ca este distrugere, dar nimeni nu ma impidica sa pun si eu unul ca este si spatiul meu???
Atat timp cat dv nu detineti spatiu anexa,a restrictiona accesul intr-un spatiu care nu va apartine i unde exista depozitate bunuri care nu va apartin ,constituie actiune sub incidenta dispozitiilor in vigoare
Dv ignorati spatiile,subsolul tehnic este spatiu parte comuna ,pe cand boxa atat timp cat este asigurata cu sistem de siguranta,are alt regim
Toate spatiile delimitate si ingradite din subsolul tehnic sunt ilegal edificate,astfel incat reprezinta un factor de risc pentru care ISC aplica sanctiuni aspre si obliga la dezafectarea spatiului si readucere la forma anterioara modificarii neautorizate