Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Tatal meu are 84 de ani, detine un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Tatal meu are 84 de ani, detine un apartament pe ...

Buna seara,
Tatal meu are 84 de ani, detine un apartament pe care l a cumparat singur in urma cu 15 ani, in timp ce era vaduv.
In acest moment este influentat de catre concubina sa de 70 de ani, sa vanda apartamentul ca nu are nevoie de el, si sa se bucure de viata. Ei locuiesc impreuna in apartamentul concubinei.
Intrebarea mea este , cum poate fi impiedicat sa faca acest lucru ?
prin vanzare, banii obtinuti vor disparea imediat . Nu vreau sa para ca astept mostenirea, dar nu cred ca vanzarea apartamentului ii va aduce o viata mai buna. El are o pensie foarte mare, pe care nu o cheltuieste de la luna la alta.
Multumesc
Nu aveți cum sa îl împiedicați.
Atât timp cât are discernământ și imobilul e proprietatea dânsului, e singurul care hotărăște.
Singura soluție e sa îl influențați sa nu vândă. Poate sa închirieze și sa se bucure de viata cu banii obținuți din chirie.