Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! În urmă cu aproximativ 6 luni am semnat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! În urmă cu aproximativ 6 luni am semnat un contract ...

Bună ziua! În urmă cu aproximativ 6 luni am semnat un contract de vizionare în vederea cumpărării unei case. Am văzut 2 proprietăți, dar După aceea am renunțat la achiziție. De curând am început căutările și am ajuns la una din proprietățile vizionate cu agenția în urmă cu 6 luni. Menționez ca nu am primit un exemplar al contractului. În cele din urmă ne am hotărât să cumpărăm acea proprietate. Știind ca am semnat acel contract cu agenția, am contactat o și am anunțat despre intenția noastră. Ne am înțeles să plătesc doar 1% comision în loc de 2%. Am primit o copie a contractului și factura de 1%.. Atunci am văzut ca în contract era menționat ca, comisionul nu se negociază. Întrebarea mea este, ca după eu ce plătesc cei 1% este posibil să mi ceară și diferența?
Buna ziua, posibil este orice. Daca este si legal, puteti stii numai din analiza clauzelor contractuale. Faceti un act aditional mai bine si modificati comisionul la 1% inainte de plata si achizitie ca sa fiti acoperit.