Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna Ziua, Se stie cumva daca va creste contributia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna Ziua, Se stie cumva daca va creste contributia de plata ...

Buna Ziua,

Se stie cumva daca va creste contributia de plata pentru cumparare vechime in munca de la 825.00 Ron/luna la 925.00 Ron/luna de la 1 Iulie 2024 cand salariul minim va fi majorat la 3 700.00 Ron?

In mod normal, Da. Contributia a crescut o data cu salariul minim.
E firesc , contributia este de 25% din venitul asigurat , iar acesta ( venitul asigurat ) nu poate fi mai mic decat salariul minim pe economie . Cand creste salariul minim , si acel 25% este mai mare in cifre absolute .
CHKa, utilizator
Vechimea in munca nu se poate cumpara prin plata c.a.s.-ului ... este o aberatie folosirea acestei sintagme..nici actul normativ nu prevede asa ceva.
Multumesc frumos