avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VREAU DIVORT---LOCUIESC IN ITALIA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VREAU DIVORT---LOCUIESC IN ITALIA

Locuiesc in Italia de 5 ani si doresc sa divortez de sotul din Romania. Nu vreau sa lipsesc de aici de la munca , dar vreau sa divortez cat mai repede deoarece vreau sa-mi cumpar o casa in tara si nu vreau sa o impart cu sotul mai tarziu.
Nu avem copii minori, nu avem casa sau alte bunuri de impartit, cu sotul nu am mai vorbit de 4 ani si atunci ne-am certat groaznic.
Intrebarile mele sunt:
--pot sa divortez din Italia, fara a fi nevoita sa ma prezint personal la tribunal?
-- ce acte mi-ar trebui?
--as putea face o procura pe numele unuia din copii sa se prezinte la procesul de divort in numele meu?....sau e suficient numai avocatul?


Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 12:17, 4 Februarie 2010
Unde ati incheiat casatoria in Italia sau on Romania ?
buna ziua!
daca aceasta casatorie a fost incheiata in Romania, puteti divorta.
va trebui sa dati o procura speciala cuiva care sa va reprezinte in procesul de divort.
Da, casatoria a fost incheiata in Romania si din fericire, am la mine certificatul de casatorie in original.
Mai am o intrebare: pot sa fac procura speciala aici in Italia?..
Ma duc la un notar public aici, dar acesta o face in italiana. Este valabila daca ulterior va fi tradusa in Romania?
Aveti idee daca la amasada din Roma gasesc notari romani care sa-mi faca aceasta procura?
eu v asfatuiesc sa mergeti direct la consulat, in acest acz actul este act autentic romnaesc.
daca dati procura la un notar italian, mai trebuie sa o si apostilati, si abia dupa sa o trimiteti in tara unde se va traduce cu apostila cu tot

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj meluzu meluzu poate fiul meu sa reprezinte pe mama lui la notar pentru partaj (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean italian dana-mihaela dana-mihaela Ce acte imi sunt necesare pentru casatoria cu un cetatean italian. Casatoria va avea loc in Italia. Mentionez ca atat eu cat si viitorul meu sot suntem ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere si pasaport alexandraciobotar alexandraciobotar buna ziua.am nascut anul acesta in italia,vreau sa merg luna asta in romania sa fac certificat de nastere si pasaport.as vrea sa stiu daca e nevoie de procura ... (vezi toată discuția)