Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

poate fiul meu sa reprezinte pe mama lui la notar pentru partaj
~ Conținut șters la cerere ~
da este major doar ca mama lui locuieste in italia si nu stiu daca va fi acceptata procura facuta in italia.Trebuie tradusa in lb.romana procura si apostilata ?

- nu mai citati inutil mesaje anterioare.
gi-jane2, moderator
Perfectati procura speciala la Consulatul Romaniei in ITALIA sau Ambasada Romaniei in ITALIA.

Procura va fi data in limba romana.

Daca nu puteti ajunge la consulat, procura se poate incheia si la un notar public din Italia. Totusi, daca alegeti aceasta varianta, procura trebuie incheiata in limba italiana si trebuie incheiata in mod obligatoriu in forma autentica ("atto pubblico") si nu doar cu legalizare/autentificare de semnatura ('"scrittura privata autenticata"). Procura trebuie deasemenea apostilata la tribunalul in a carui circumscriptie are sediul notarul care intocmeste procura. Dupa trimiterea in original in tara, procura trebuie tradusa iar semnatura traducatorului trebuie legalizata. Apoi procura poate fi utilizata.
Dupa cum vedeti, este mult mai rapid, mai simpu si mai ieftin sa autentificati procura la consulat.