Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate da în judecată un notar care nu și-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate da în judecată un notar care nu și-a îndeplinit ...

Se poate da în judecată un notar care nu și-a îndeplinit sarcina, de a înregistra în registrul național notarial o revocare de testament, în anul 1995?
Testamentul a fost lăsat de un unchi nepotului său ( acesta neavând copiii și nevasta) tot în anul 1995 acesta fiind înregistrat în registrul național notarial.
Nepotul nu a fost înștiințat în niciun fel de această revocare, astfel dupa deces au fost făcute actele de moștenitor asupra bunurilor, ulterior a fost deschis un proces în care s a atacat testamentul de către un frate a defunctului prezentând la dosar o revocare a testamentului semnată de un notar, dar care nu apărea înregistrată în registrul național.
Judecătorul a anulat testamentul și dreptul de unic moștenitor nepotului. Problema este ca în timp ce nepotul a fost proprietar pe acel teren acesta l-a vândut, plus toate cheltuielile care au ținut de obținerea dreptului de moștenire. Notarul poate răspunde penal sau există șansa să plătească despăgubiri pentru faptul ca nu a operat această revocare și a produs atâtea consecințe?
Nu. Pentru ca în 1995 nu existau Registrele Naționale Notariale și nu puteți sa îl dați în judecata acum pentru ceva ce la acel moment nu se putea îndeplini.
Iar dacă vorbim de perioada pana în noiembrie 1995, era Notariatul de Stat, nu notariat privat.
Înregistrările ulterioare în Registrele Naționale, s-au făcut de personalul Uniunii Naționale a Notarilor Publici, de când s-a înființat INFONOT (aproximativ 2011-2012)
raluk0207, utilizator