Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma platitoare de TVA cumpara un imobil cu deducere ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma platitoare de TVA cumpara un imobil cu deducere de TVA

Firma platitoare de TVA cumpara un imobil cu deducere de TVA de 9%. In urmatorii ani daca imobilul se inchirieaza, chiria se factureaza cu TVA ? In timpul acesta se poate deduce TVA la achizitii de mobile, intretine?
george-neagu, moderator
da recomandat e sa se factureze cu TVA pt ca sa nu ajustati TVA de la achizitie . Se poate deduce TVA si de la cheltuieli cu acest imobil ( intretinere ).