Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conform art. 56 alin. 4 Legea 53/2003 prelungirea se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conform art. 56 alin. 4 Legea 53/2003 prelungirea se face o singura ...

Conform art. 56 alin. 4 Legea 53/2003 prelungirea se face o singura data pe o perioada de 3 ani sau anual? Angajatul solicita prelungirea în fiecare an sau angajatorul prelungește Contractul de munca pana la împlinirea termenului de 3 ani?
Se face anual.
Mulțumesc. Exista un text de lege unde scrie ca prelungirea se face anual? Angajatul solicita prelungirea în fiecare an sau angajatorul prelungește contractul de munca pana la împlinirea termenului de 3 ani?

Cornel Vasile a scris:

Se face anual.

Alinab01, utilizator
art.56 C.mun.
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.