Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, iubita mea este cetatean din Republica ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, iubita mea este cetatean din Republica Moldova, ea ...

Buna ziua, iubita mea este cetatean din Republica Moldova, ea are buletin si pasaport moldovenesc valabile , insa i-a expirat dreptul de sedere in afara Moldovei. Eu sunt cetatean din Romania cu acte in regula aici . Intrebarea mea este urmatoarea, pot face ceva ca ea sa scape de dreptul de sedere? De exemplu sa o iau pe domicillul meu sau sa ma casatoresc cu ea, oare asta ar ajuta? Noi suntem in Franta acum si doresc sa vin cu ea in Romania, in iulie, pentru a rezolva cu actele, insa ne este teama de un deport inapoi in Moldova. Ce masuri am putea lua, cu cine trebuie vorbit ?
Șederea pe termen lung în România
[ link extern ] /
Salut, dreptul de sedere este expirat de o luna