Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CI anulat la starea civila, cum se poate vota?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CI anulat la starea civila, cum se poate vota?

Salut!

Voi avea starea civila pe 8 iunie si am inteles ca CI-ul partenerei va fi anulat (taiat). Cum mai poate vota in aceste conditii a doua zi pe 9 iunie?
DartX2, utilizator
In fiecare an cand au fost alegeri, SPCLEP-urile au lucrat și au fost emise acte de identitate în regim de urgență (câteva ore). Încă nu s- a anunțat programul, dar cu siguranță va fi zi de lucru , și pe 8, și pe 9 iunie.
Deci pe data de 8, după cununie, mergeți și depuneți cerere pentru emiterea unui nou act de identitate.