Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Imobiliare - TVA suportat partial de dezvoltator in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Imobiliare - TVA suportat partial de dezvoltator in cazul achizitiei prin credit ipotecar

Buna ziua,
Achizitionez un apartament pentru care, la momentul incheierii precontractului/promisiunii de vanzare (2022), TVAul era 5%. Contractul de vanzare-cumparare va fi semnat dupa 01.01.2024, iar TVAul, datorita noilor prevederi legale, devine 19%. Dezvoltatorul a promis ca va suporta jumatate din TVAul de 19%.

Intrebari:
Tinand cont ca apartamentul va fi achitat prin credit ipotecar, in ce forma/cum va putea dezolvatorul sa achite jumatate din TVA? Poate acest lucru sa fie cuprins intr-un act notarial?

Multumesc!

MCMXXIII, utilizator
Daca apartamentul e sub 120 mp si 600.000 lei , cota va fi 9% nu 19% .
Este peste pragul plafonului :( exact motivul pentru care a apărut situația asta.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Daca apartamentul e sub 120 mp si 600.000 lei , cota va fi 9% nu 19% .

600.000 e valoarea care nu include TVA .deci nu avrea cum sa se modifice valoarea . ( TVA nu influenteaza)

ART 292 CF " livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, "
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal