Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota de tva de 5% se aplica doar la imobilele noi?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota de tva de 5% se aplica doar la imobilele noi?

Cota de tva de 5% se aplica doar la imobilele noi? Cum se procedeaza cu plata tva-ului? Direct la Anaf?
george-neagu, moderator
Cota de TVA se aplica la orice imobil care indeplineste aceste conditii suprafata utila sub 120 mp si valoare maxima de 600.000 lei .
Nu doar la imobilele noi?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Cota de TVA se aplica la orice imobil care indeplineste aceste conditii suprafata utila sub 120 mp si valoare maxima de 600.000 lei .

Asta am zis ...ca la orice imobil daca se indeplinesc conditiile cf art 291 :

" 3. livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de persoane fizice în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice. Suprafaţa utilă a locuinţei este cea definită prin Legea nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Anexele gospodăreşti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul livrării pot fi locuite ca atare. "

Deci orice tip de imobil care se incadreaza in cele mentionate? Si cele mai vechi?
Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Asta am zis ...ca la orice imobil daca se indeplinesc conditiile cf art 291 :

" 3. livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 600.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de persoane fizice în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice. Suprafaţa utilă a locuinţei este cea definită prin Legea nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Anexele gospodăreşti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul livrării pot fi locuite ca atare. "

toate care indeplinesc conditiile inclusiv cele vechi .
Dar pentru cele vechi vanzatorul trebuie sa opteze pentru vanzarea cu TVA pt ca altfel vanzarea imobilelor vechi sunt scutite de TVA .
Optiunea se face printr-o notificare pe care vanzatorul o va depune la ANAF.