avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului neclaritati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului neclaritati

Bună ziua.
In cazul in care eu lucrez ca si ambalator manual la o fabrica de imbracaminte iar in fisa postului nu este precizat faptul ca trebuie sa incarc si sa descarc marfa ambalata angajatorul ma poate obliga sa fac acest lucru? Sau sa fiu sanctionat in caz ca se intampla ceva cu marfa in timpul transportului?
Cel mai recent răspuns: DanielCostel , utilizator 09:30, 2 Iunie 2024
Cereti angajatorului sa completeze fisa de post pentru a nu fi vorba de interpretari.
Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
...
Multumesc de raspunsuri .
Se poate inchide /sterge topicul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soferul incarca/descarca? Claudiu5529 Claudiu5529 Buna ziua Lucrez sofer autocamion la o firma din satu mare si imi desfasor activitatea pe teritoriul comunitatii europene.. Conform contractului de munca ... (vezi toată discuția)
Fisa post fbe fbe Este normal sa apara in fisa postului fraza \"indeplinirea unor atributii fara caracter permanent trasate de superiorul direct\"? Multumesc (vezi toată discuția)
Predarea job-ului in perioada de preaviz wasy2019 wasy2019 Buna seara, Sunt in perioada de preaviz de 20 de zile . Va rog sa-mi spuneti daca eu am obligatia sa instruiesc alta persoana, desemnata de angajator sa ma ... (vezi toată discuția)