Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului neclaritati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului neclaritati

Bună ziua.
In cazul in care eu lucrez ca si ambalator manual la o fabrica de imbracaminte iar in fisa postului nu este precizat faptul ca trebuie sa incarc si sa descarc marfa ambalata angajatorul ma poate obliga sa fac acest lucru? Sau sa fiu sanctionat in caz ca se intampla ceva cu marfa in timpul transportului?
Cereti angajatorului sa completeze fisa de post pentru a nu fi vorba de interpretari.
Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
Multumesc de raspunsuri .
Se poate inchide /sterge topicul.