Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acum câțiva ani mama mea a vândut un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acum câțiva ani mama mea a vândut un apartament ...

Bună ziua... acum câțiva ani mama mea a vândut un apartament și m-a trecut pe mine și pe fratele meu coproprietari în locul ei și al tatălui mei. Fratele meu își cere deja partea de casă. Se poate face ceva în privința asta deoarece eu cu părinții mei locuim acolo și noi plătim toate impozitele și taxele el fiind doar pe contract coproprietar iar mama poate face dovada ca ea a avut apartamentul vechi și coprorprietarii nu au cumpărat casa ci mama doar ca a trecut coproprietari pe mine și pe fratele meu în locul ei
BOGDANPAUL9779, utilizator
Mama trebuie sa își asume decizia proasta pe care a facut-o. Fratele e coproprietar și gata, restul e can-can. Își poate cere dreptul în instanță, cereti sa va fie atribuita casa și sa ii dati sulta. Poate îl faceti sa accepte o suma mai mica și faceti partajul la notar.
Pacat ca pt un pumn de bani, fratele își vinde sufletul.

Sfatuiti-va asupra sanselor și cu un avocat cu actele pe masa.
gi-jane2, moderator
Am avut aceeasi situatie, asta e, orice greseala se plateste, nu se poate face nimic.