Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionarea unei firme cu datorii la stat atrage ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionarea unei firme cu datorii la stat atrage schestrul statului pe bunurile noului administrator?

Daca cesionez o firma cu datorii la stat si banca...Asupra cui revine problema achitarii?
1.) Daca noul administrator nu va achita...i se va pune sechestru pe bunuri? sau tot vechiul administrator va fi tras la raspundere?
Multumiri anticipate :">
Ramona35, utilizator
Raspunderea administratorului este personala.
Deci fiecare raspunde pentru faptele sale (activitati / inactivitati) pe toata perioada in care a avut atributii de administrator, conform mentiunilor de la RC.
SRL, ca PJ, raspunde in limita capitalului social.

Cu stima,
legalmgm a scris:
SRL, ca PJ, raspunde in limita capitalului social.

Dimpotriva, persoana juridica raspunde nelimitat, cat o tine patrimoniul. Raspunderea limitata e a asociatilor, cu exceptia faptului cand au administrat in fapt.

Administratorii intr-adevar raspund numai pentru actiunile lor. Din momentul in care administratorul se schimba, noul administrator are obligatia gestionarii societatii, inclusiv de a ordona plati la scadenta. Nu inteleg totusi de ce credeti ca orice neplata conduce la raspunderea administratorului. El trebuie sa aiba o culpa personala pentru a fi raspunzator, de exemplu sa nu plateasca cu rea-vointa desi societatea are bani. Daca nu sunt bani si din acest motiv nu se plateste (e un exemplu, desigur), atunci administratorul nu are cum sa fie raspunzator.
legalmgm a scris:

Raspunderea administratorului este personala.
Deci fiecare raspunde pentru faptele sale (activitati / inactivitati) pe toata perioada in care a avut atributii de administrator, conform mentiunilor de la RC.
SRL, ca PJ, raspunde in limita capitalului social.

Cu stima,

Multumesc pt ambele raspunsuri:worthy:
Sa inteleg ca daca fostul administrator nu a avut de unde sa plateasca datoriile...si cesioneaza firma...noul administrator nu este obligat sa le achite din moment ce nu el le-a facut? si atunci se va pune sechestru doar pe bunurile din firma fara a se atinge de bunurile detinute de noul administrator?!:hm:
Ramona35, utilizator
Atragerea raspunderii administratorului se face in conditiile Legii 85/2006 (Legea insolventei). Evident, daca sunt elemente care sa conduca la atragerea raspunderii administratorului.
legalmgm a scris:
SRL, ca PJ, raspunde in limita capitalului social.

Buna ziua.
In textul de mai sus, inlocuiti sintagma "capital social" cu sintagma "patrimoniul societatii"
Cu stima.