avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA - deductibilitate asigurari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA - deductibilitate asigurari

Care asigurari pot fi trecute ca cheltuieli deductibile in cazul PFA neplatitor de TVA

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Andrei Koszti , Avocat 17:34, 2 Decembrie 2011
In Codul Fiscal avem:

ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitati independente, determinat pe baza contabilitatii in partida simpla
[...]
(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
[...]
d) cheltuielile cu primele de asigurare sa fie efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2. activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate in desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;
3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;
4. persoane care obtin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului III din prezentul titlu, cu conditia impozitarii sumei reprezentand prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator.
(5) Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
[...]
g) contributiile efectuate in numele angajatilor la fonduri de pensii facultative, in conformitate cu legislatia in vigoare, in limita echivalentului in lei a 400 euro anual pentru o persoana;
h) prima de asigurare voluntara de sanatate, conform legii, in limita echivalentului in lei a 250 euro anual pentru o persoana;
[...]
(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
[...]
d) cheltuielile cu primele de asigurare, altele decat cele prevazute la alin. (4) lit. d) si la alin. (5) lit. h);
[...]
Am prceput ca in articolul 48 aliniatul 7 litera codul fiscal te lasa sa deduci asigurarea de viata si cred ca si cea auto (daca este pt masina pt
Din contra: este specificat in mod expres ca alte tipuri de asigurari decat cele mentionate anterior nu sunt deductibile.

Deci, asigurarea de viata nu este deductibila.

In ce priveste asigurarea auto, aceasta e deductibila daca se incadreaza la art. 48 alin. (4) lit. d) pct. 1, adica este efectuata pentru active corporale (in cazul nostru, masina) care sa faca parte din patrimoniul afacerii (masina sa fie proprietatea PFA).
Asigurarea de viata NU este deductibila ??????
Sau NU MAI este deductibila ?
Ca o astfel de asigurare era pana anul trecut deductibila in limita a 400 eur (parca) pe an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere asigurare cristian_conea cristian_conea Am incheiat anul acesta o [b]POLITA DE ASIGURARE DE VIATA LEGATA DE FONDURI DE INVESTITII - Tarif Z10R[/b] (asigurare + economisire) si mi s-a spus ca primele ... (vezi toată discuția)
Cheltuiala deductibila cabinet medical Trifan Adriana Trifan Adriana Buna ziua In cazul unui Cabinet medical care are un contract de inchiriere cu auto proprietate personala a medicului, asigurarea Casco a masinii si ... (vezi toată discuția)