Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA si CASS 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA si CASS 2010

Buna Ziua,

sunt PFA ( pers autorizata ) in curs de a incheia contract cu casa de sanatate , am CIF de la finante si urmeaza sa depun la Casa de sanatate dosarul pt incheiere contract de sanatate.
La casa de sanatate mi-au cerut de la fisc ( raza de domiciliu) o adeverinta pt veniturile realizate in ultimii 5 ani .
Pina in Sept 2009 am fost salariata si am achitat la zi toate darile , din Sept pina in Ian 2010 urmeaza sa achit cass de 5.5% asupra venitului mimim brut pe economie pt reintregirea satgiuluide cotizare pe ultimii 5 ani .

De ce mi se solicita si adeverinta de la fisc pt ultimii 5 ani , eu ca si PFA functionez din 01 Febr 2010 ???

Mentionez ca in anul 2008 am declarat la fisc impozitul pe venitul global pt venituri incasate din arendarea unui pamant. Sa inteleg ca in sfera de cotizare la CASS ( casa de sanatate -5.5% ) intra si veniturile din arenda ????

Regularizarea de sf de an pt casa de sanatate (5.5%) include in baza de impunere pe linga veniturile inreg de mine ca PFA si veniturile din arenda ( ca si venituri din cedarea folosintei bunurilor) ????

multumesc anticipat!

Aspazia
ASPAZIA, utilizator
Da, vi se cere adeverinta de la administratia financiara pe ultimii 5 ani pentru a se putea calcula contributiile neplatite in aceasta perioada si fiindca asa prevede Legea 95/2005 si Ordinul CNAS 617/2007.Calitatea de asigurat se obtine doar daca pe ultimii 5 ani, conform codului de procedura fiscala aveti platite contributiile..........contributii platite la TOATE veniturile obtinute in cei 5 ani.....chirii, arenda, etc...La intrebarea de ce? Raspunsul este .....asa prevede legea. Ca este normal sau nu, nu suntem noi in masura sa decidem, ci doar exprimam opinii.
Daca nu aveti contributia la sanatate platite la zi pe ultimii 5 ani nu veti intra in contract cu casa de asigurari, iar la restante se vor adauga accesorii (majorari de intarziere si dobanzi).
Cititi ordinul din linkul de mai jos, va este de folos si pe viitor .
[ link extern ]

ART. 9
(1) Persoanele care realizeaza venituri din agricultura, potrivit Codului fiscal, cu exceptia persoanelor fizice care au calitatea de angajator sau care realizeaza venituri din activitati independente, au obligatia de a plati contributia asupra acestor venituri.
(2) Contributia pentru veniturile prevazute la alin. (1) se aplica asupra veniturilor care se supun impozitului pe venit.

ART. 11
Persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra veniturilor realizate din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si /sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a) - d) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare lege; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

ART. 29
Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Codul de procedura fiscala, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada.
ART. 30
(1) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la art. 28 pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la art. 28 sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni.
(2) Dispozitiile alin. (1) se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz. Nivelul majorarilor de intarziere este cel in vigoare la data platii.
Termenul de prescriptie este de 5 ani.
Crissa C, Consilier juridic
Ruje a scris:

Da, vi se cere adeverinta de la administratia financiara pe ultimii 5 ani pentru a se putea calcula contributiile neplatite in aceasta perioada si fiindca asa prevede Legea 95/2005 si Ordinul CNAS 617/2007.Calitatea de asigurat se obtine doar daca pe ultimii 5 ani, conform codului de procedura fiscala aveti platite contributiile..........contributii platite la TOATE veniturile obtinute in cei 5 ani.....chirii, arenda, etc...La intrebarea de ce? Raspunsul este .....asa prevede legea. Ca este normal sau nu, nu suntem noi in masura sa decidem, ci doar exprimam opinii.
Daca nu aveti contributia la sanatate platite la zi pe ultimii 5 ani nu veti intra in contract cu casa de asigurari, iar la restante se vor adauga accesorii (majorari de intarziere si dobanzi).
Cititi ordinul din linkul de mai jos, va este de folos si pe viitor .
[ link extern ]

ART. 9
(1) Persoanele care realizeaza venituri din agricultura, potrivit Codului fiscal, cu exceptia persoanelor fizice care au calitatea de angajator sau care realizeaza venituri din activitati independente, au obligatia de a plati contributia asupra acestor venituri.
(2) Contributia pentru veniturile prevazute la alin. (1) se aplica asupra veniturilor care se supun impozitului pe venit.

ART. 11
Persoana asigurata are obligatia platii contributiei asupra veniturilor realizate din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si /sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la art. 257 alin. (2) lit. a) - d) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare lege; baza de calcul a contributiei nu poate fi mai mica decat un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.

ART. 29
Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Codul de procedura fiscala, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada.
ART. 30
(1) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la art. 28 pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la art. 28 sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni.
(2) Dispozitiile alin. (1) se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz. Nivelul majorarilor de intarziere este cel in vigoare la data platii.
Termenul de prescriptie este de 5 ani.

Dupa cunostintele mele, nimeni in lege :) nu ar zice ca termenul de prescriptie e de 5 ani. Ca sa va citez :
(7) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;
b) sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate, precum si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada;
c) sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la lit. b) pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la lit. a) sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni. Aceasta prevedere se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie fiscala exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz.
Alin. (7) al art. 259 a fost modificat de pct. 20 al art. I din LEGEA nr. 264 din 19 iulie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 503 din 27 iulie 2007.

( ceea ce e o aberatie, deoarece nu poti stabili contributii pe un venit inexistent, cand legea spune clar ca "pe veniturile realizate" ori daca realizezi 0 venit, nu mai este vorba de solidaritate, ci de abuz. ....
(8) Pentru situatiile prevazute la alin. (7) termenele de prescriptie privind obligatiile fiscale se calculeaza incepand cu data primei solicitari de acordare a serviciilor medicale, la notificarea caselor de asigurari de sanatate sau la solicitarea persoanelor in vederea dobandirii calitatii de asigurat, dupa caz.
Alin. (8) al art. 259 a fost modificat de pct. 20 al art. I din LEGEA nr. 264 din 19 iulie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 503 din 27 iulie 2007.
Am vazut pe site foarte multe persoane autorizate care pun accentul, ca si CNAS, pe OBLIGATIILE lor, care le sunt acum impuse cu penalizarile aferente. Daca ati citi si drepturile asiguratilor, prevazute tot in legendara Lege 95/2006, la ART.222
"Fiecare asigurat are dreptul de a fi informat cel putin o data pe an, prin casele de asigurari, asupra serviciilor de care beneficiaza, a nivelului de contributie personala si a modalitatii de plata, precum si asupra drepturilor si obligatiilor sale."
Acest articol ne arata ca cei care ne impun acum penalizari, si care acum stiu ca existam, era necesar sa nu lase ani de zile sa se scurga, cu rea credinta, pentru a se aduna penalizari si etc. Dupa cum am observat, exista mii de persoane in aceasta situatie, deci nu sunt cazuri singulare. Si, ma intreb eu, daca ma autorizez, eu trebuie sa bat din uasa in usa, la fiecare institutie, si sa intre "am ceva de dat"? Stiu ca cei de la Finante te informeaza imediat daca ai ceva de dat. Si cum CAS stie ca esti autorizat, stia si ca ai obligatia de plata, daca tu esti atat de "neinformat" tot de ei si nu ai platit.

Din pacate, cam asa e ! #-o
Scrie ca avem dreptul de a fi informati, dar nu scrie in ce mod se realizeaza aceasta informare. Deci, teoretic, daca nu scrie nicaieri ca sunt obligati sa-ti trimita acasa, informarea respectiva, se considera ca tu, cetateanul model, trebuia sa vii sa intrebi la ghiseu!
Si dupa ce stai la cozi si te enervezi ca pierzi timpul, ti se "sugereaza" subtil ca e mult mai bina sa platesti cotizatia la ei la sediu (dupa ce ca e prin Aviatorilor, mai e si coada) deoarece cu banca e mai greu: le vin extrasele de cont doar o data pe luna !
Asta mi s-a spus in octombrie 2009, asa ca in decembrie am avut grija sa platesc prin banca !:D
Bafta la toata lumea !
magda.hisum a scris:

Dupa cunostintele mele, nimeni in lege :) nu ar zice ca termenul de prescriptie e de 5 ani.

In Ordinul CNAS 617/2007 se precizeaza ca termenele de prescriptie sunt conform codului de procedura fiscala, iar daca citit acolo o sa vedeti ca termenul de prescriptie este de 5 ani.
Vad zilnic persoane nemultumite de aceasta legislatie...si din punctul meu de vedere este justificata aceasta nemultumire a populatiei care trebuia notificata de la prima intarziere, insa nu inteleg de ce nimeni nu actioneaza in instanta Casa de asigurari de sanatate sa fie evidentiate si viicile de procedura ale acestor institutii si pentru a exista un precedent.Dar asa ne-am obisnuit noi, romanii sa ne vaitam si sa nu facem nimic in apararea noastra.