Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parti sociale detinute sot/sotie - partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parti sociale detinute sot/sotie - partaj

daca partile sociale sunt declarate bunuri comune ma intereseaza care este modalitatea de partajare.
Eu cred ca in acest caz sotul care nu apare ca si titular de parti sociale are un drept de creanta care urmeaza a fi actualizat si introdus la masa partajabila.
in temeiul caruia dintre legi se poate evalua patrimoniul unei sc astfel incat sa spunem ca valoarea partilor sociale este alta decat cea de la registrul comertului
cunoaste cineva decizii pronuntate de instantrele de judecata
multumesc
nu va faceti griji asupra legii, in instanta tot ce se hotaraste se face printr-o expertiza.
asa ca si in cazul dvs, tot o expertiza va "spune" cum impartiti.