avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parti sociale detinute sot/sotie - partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parti sociale detinute sot/sotie - partaj

daca partile sociale sunt declarate bunuri comune ma intereseaza care este modalitatea de partajare.
Eu cred ca in acest caz sotul care nu apare ca si titular de parti sociale are un drept de creanta care urmeaza a fi actualizat si introdus la masa partajabila.
in temeiul caruia dintre legi se poate evalua patrimoniul unei sc astfel incat sa spunem ca valoarea partilor sociale este alta decat cea de la registrul comertului
cunoaste cineva decizii pronuntate de instantrele de judecata
multumesc
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 18:19, 7 Februarie 2010
nu va faceti griji asupra legii, in instanta tot ce se hotaraste se face printr-o expertiza.
asa ca si in cazul dvs, tot o expertiza va "spune" cum impartiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare capital social smeagull smeagull Buna dimineata, este vorba de un SRL cu mai multi asociati. Dorim sa majoram capitalul social printr-o conversie a unei creante pe care unul dintre ... (vezi toată discuția)
Probleme partaj in cazul unui divort asbinvest asbinvest In cazul unui divort se face partaj pe bunurile , banii de rulaj , divedendele din cadrul firmei sotului in care este unic actionar ; in cazul decesului ... (vezi toată discuția)
Textul de lege prin care bunurile rămase în urma dizolvării și a radierii s.c.....din r.c., ajung în patrimoniul asociatului unic/asociaților, .... viktorV viktorV Vă rog ajutați-mă cu indicarea textului de lege prin care, bunurile rămase în urma dizolvării și a radierii S.C.....din R.C., ajung în patrimoniul ... (vezi toată discuția)