Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anularea unei facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anularea unei facturi

Buna seara !
Ca persoana juridica am emis doua facuri unei alte persoane juridice pt. serviciile prestate in constructii. Facturile au fost emise in septembrie, octombrie 2008. Pana in prezent nu am incasat nici-un ban din acele facturi. Respectiva soc. com. a intrat in faliment si nu a avut nici bani in conturile bancare, nici obiecte de inventar care sa acopere suma pe care trebuia sa o primesc.
Facturile au fost contabilizate la vremea respectiva, am platit TVA-ul si impozitul pe profit la suma respectiva (~90000 ron ).
Pot anula acele facturi ? Pot face declaratii rectificative la TVA si impozit pe profit ?
De fapt si de drept ce doriti?
Doresc sa le anulez si totodata sa clarific conturile cu statul. In ultimul semestru al anului 2009 am ramas cu tva si imp. profit neplatite.
Nu puteti anula acele facturi.
Eu nu am nici o vina ca respectivii au intrat in faliment. Ca mine, mai sunt si altii care au ramas in pierdere.
Banii dati statului nu mai pot fi recuperati ? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Va multumesc anticipat !
ati putea la 31.12.2009 ( daca va mai permiteti asta - ma gindesc ca poate ati incheiat inventarierea )sa constituiti provizioane in urmatoarele conditii :
ART. 22

Provizioane şi rezerve

(1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor şi provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
j) provizioanele constituite în limita unei procent de 100% din valoarea creanţelor asupra clienţilor, înregistrate de către contribuabili, altele decât cele prevăzute la lit. d), f), g) şi i), care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:

1. sunt înregistrate după data de 1 ianuarie 2007;

2. creanţa este deţinută la o persoană juridică asupra căreia este declarată procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotărârii judecătoreşti prin care se atestă această situaţie;

3. nu sunt garantate de altă persoană;

4. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;

5. au fost incluse în veniturile impozabile ale contribuabilului.

Daca respectati conditiile de mai sus constituiti provizion deductibil fiscal, care va permite reglarea impozitului pe profit
Oricum , va recomand sa cititi intreg art 22 cod fiscal si normele contabile de inregsitrare a acestor provizioane
TVA il veti ajusta la momentul inchiderii procedurii falimentului cf art 138 lit d cod fiscal
Cum au spus si colegii mai sus, facturile initiale nu pot fi anulate sau stornate
Magda Staicu, Consultant fiscal