Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale penalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

penalitati

poate cineva sa-mi spuna si mie care este legea si articolul care prevede ca procentul maxim de penalitati cerut intr-un contract este de 0.1% ?
asa cum am spus cuantumul penalitatilor se stabileste de parti in baza negocierilor.

off topic pt romy: tocmai ca dansul nu are prevazute in contract penalitati in caz de neexcutare din partea institutiei de stat si dorea sa stie cat poate solicita;)
Daca nu are penalitati in contract se merge pe dobanzi comerciale sau indicile de inflatie dra. irina:P
dar beneficiul nerealizat?
pai institutia de stat vindea sau presta ceva

Daca nu are penalitati in contract se merge pe dobanzi comerciale sau indicile de inflatie dra. irina:P

da, daca e in litigiu nu daca urmeaza sa incheie un contract si sa stabileasca penalitatile :Pdraga Romy