avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale penalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

penalitati

poate cineva sa-mi spuna si mie care este legea si articolul care prevede ca procentul maxim de penalitati cerut intr-un contract este de 0.1% ?
Cel mai recent răspuns: Cabinet Av. Irina Rosulescu , Avocat 21:10, 2 Noiembrie 2006
asa cum am spus cuantumul penalitatilor se stabileste de parti in baza negocierilor.

off topic pt romy: tocmai ca dansul nu are prevazute in contract penalitati in caz de neexcutare din partea institutiei de stat si dorea sa stie cat poate solicita;)
Daca nu are penalitati in contract se merge pe dobanzi comerciale sau indicile de inflatie dra. irina:P
dar beneficiul nerealizat?
pai institutia de stat vindea sau presta ceva



Daca nu are penalitati in contract se merge pe dobanzi comerciale sau indicile de inflatie dra. irina:P

da, daca e in litigiu nu daca urmeaza sa incheie un contract si sa stabileasca penalitatile :Pdraga Romy

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati valica_21 valica_21 procentul de penalitati pe care pot sa il cer in caz de nerespectare clauzelor unui contract este de 0.66 sau de 0.1%.eu sunt o societate comerciala si partea ... (vezi toată discuția)
Penalitati de intarziere magyari magyari As avea si eu o intrebare, poate mai banala pentru unii, insa avand in vedere faptul ca sunt "debutant" in domeniu, va rog sa aveti rabdare cu mine :D In ... (vezi toată discuția)
Mod calcul penalitati OANA GORAN OANA GORAN am facturi neplatite, as vrea sa recuperez suma dar si penalitatile, cum calculez aceste penalitati?? aveti vre-o formula?? (vezi toată discuția)