Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale mod calcul penalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

mod calcul penalitati

am facturi neplatite, as vrea sa recuperez suma dar si penalitatile, cum calculez aceste penalitati??
aveti vre-o formula??
penalitatile se vor calcula prin aplicarea cotei procentuale specificata pe factura la valoarea neachitata, multiplicata cu numarul de zile de intirziere.
In primul rand pentru a aplica penalitati, trebuie sa aveti contract cu penalitati stipulateB-)
penalitatile se calculeaza pe zi intarziere de la data la care factura a devenit scadenta.Daca nu ai un contract in care sa fie stipulat procentul de penalitate, poti sa ceri dobanda legala raportata la taxa oficiala a scontului a BNR.
Sau penalitatile calculate pentru obligatiile bugetare neachitate; Legea 210/04.07.2005; MO 580/05.07.2005 care prevede ca incepand cu 01.01.2006 procentul este de 0.1% pe zi de intarziere. Se poate face factura fara TVA.
Daca obligatiile sunt mai vechi, afiseaza o adresa de mail si pot sa-ti trimit baza legala incepand din din 1995 pana in prezent.
Succes!

nu se pot aplica penalitatile de la bugetul de stat:D