Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... IMPOZIT PE VENIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

IMPOZIT PE VENIT

CARE SUNT VENITURILE SCUTITE DE LA PLATA IMPOZITULUI PE VENIT?
Venituri scutite de impozit

NU sunt venituri impozabile si ca urmare nu se impoziteaza:
a) ajutoarele, indemnizatiile si alte forme de sprijin cu destinatie speciala, acordate din
bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale si din alte fonduri publice, precum si cele de aceeasi natura primite de la terte persoane, cu exceptia indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, de maternitate si pentru concediul platit pentru îngrijirea copilului în vârsta de pâna la 2 ani, care sunt venituri de natura salariala;

Sunt astfel de ajutoare:
- alocatia de stat pentru copii;
- alocatia de stat pentru copii cu handicap, în conditiile si in cuantumul prevazute de lege, majorat cu 100%;
- alocatia de întretinere pentru copii cu handicap, aflati în plasament familial sau încredintati, potrivit legii, unei familii sau persoane ori unui organism privat, autorizat potrivit legii, in cuantumul prevazut de lege, majorat cu 50%;
- ajutorul special lunar acordat pe toata durata handicapului pentru cei care sunt inapti de munca din cauza handicapului;
- alocatia suplimentara pentru familiile cu copii;
- indemnizatia acordata începând cu cea de-a doua nastere; ajutoarele care se acorda sotiilor celor care satisfac serviciul militar obligatoriu;
- ajutorul social acordat potrivit legii;
- ajutorul de urgenta acordat de Guvern si de primari în situatii de necesitate, în limita fondurilor existente;
- alocatia pentru fiecare copil încredintat sau dat în plasament familial;
- ajutoarele pentru procurarea de dispozitive medicale;
- ajutorul de somaj;
- alocatia de sprijin;
- ajutorul de integrare profesional;
- indemnizatia lunara reparatorie, acordata urmasilor sau parintilor eroilor-martiri, mamelor care se pensioneaza din motive de sanatate survenite dupa pierderea copilului si ranitilor;
- indemnizatia lunara de ingrijire acordata persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, precum si marilor mutilati;
- indemnizatia lunara acordata persoanelor persecutate din motive politice;
- indemnizatia lunara acordata magistratilor înlaturati din justitie din considerente politice;
- indemnizatia de veteran de razboi, inclusiv sporul, acordate potrivit legii;
- renta lunara acordata, potrivit legii, veteranilor de razboi;
- ajutorul anual pentru acoperirea unei parti din costul chiriei, energiei electrice si energiei termice;
- ajutorul de înmormântare;
- sprijinul material acordat sotului supravietuitor sau urmasilor membrilor Academiei
Române;
- ajutoarele acordate emigrantilor politici greci;
- ajutorul pentru refugiati;
- ajutoarele umanitare, medicale si sociale;
- ajutoarele sociale acordate in baza legislatiei de pensii.
b) sumele încasate din asigurari de bunuri, de accident, de risc profesional si din altele
similare, primite drept compensatie pentru paguba suportata;
c) sumele primite drept despagubiri pentru pagube suportate ca urmare a calamitatilor
naturale, precum si pentru cazurile de invaliditate sau de deces, produse ca urmare a unor actiuni militare, conform legii;
d) sumele fixe de îngrijire pentru pensionarii care au fost încadrati în gradul I de invaliditate, precum si pensiile de orice fel;
e) contravaloarea cupoanelor ce reprezinta bonuri de valoare care se acorda cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispozitiilor legale în materie;
f) contravaloarea echipamentelor tehnice, echipamentului individual de protectie si de lucru, alimentatiei de protectie, medicamentelor si materialelor igienico-sanitare, ce se acorda potrivit legislatiei în vigoare;
g) sumele sau bunurile primite sub forma de sponsorizari sau mecenat;
h) alocatia individuala de hrana acordata sub forma tichetelor de masa, suportata integral de angajator, si hrana acordata potrivit dispozitiilor legale;
i) veniturile obtinute ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile si mobile corporale din patrimoniul personal, exclusiv cele obtinute din transferul dreptului de proprietate asupra valorilor mobiliare si partilor sociale;
j) sumele primite pentru acoperirea cheltuielilor de natura celor de transport, cazare,
indemnizatiei sau diurnei acordate pe perioada delegarii si detasarii în alta localitate, în tara si în strainatate, precum si în cazul deplasarii, în cadrul localitatii, în interesul serviciului, inclusiv sumele primite pentru acoperirea cheltuielilor de mutare în interesul serviciului;
k) drepturile în bani si în natura primite de militarii în termen, militarii cu termen redus, studentii si elevii militari ai institutiilor de învatamânt militare si civile;
l) bursele primite de persoanele care urmeaza orice forma de scolarizare sau perfectionare profesionala în cadru institutionalizat;
m) sumele sau bunurile primite cu titlu de mostenire si donatie;
n) veniturile din agricultura si silvicultura.

Sunt venituri impozabile dar scutite de impozit pe venit de catre stat:
a) veniturile membrilor misiunilor diplomatice si ai posturilor consulare, cu conditia reciprocitatii, în virtutea regulilor generale ale dreptului international si a prevederilor unor acorduri speciale la care România este parte, precum si veniturile nete în valuta acordate personalului trimis în misiune permanenta în strainatate, potrivit legii;
b) veniturile persoanelor fizice straine care desfasoara în România activitati de consultanta în cadrul unor acorduri de finantare gratuita încheiate de Guvernul României cu alte guverne sau organizatii internationale guvernamentale ori neguvernamentale;
c) veniturile obtinute de corespondentii de presa straini, cu conditia reciprocitatii;
d) premiile si orice alte avantaje în bani si/sau în natura, obtinute de elevi si studenti la
concursuri interne si internationale;
e) sumele reprezentând platile compensatorii, calculate pe baza salariilor medii nete pe
unitate, primite de persoanele ale caror contracte individuale de munca au fost desfacute ca urmare a concedierilor colective, acordate potrivit legii;
f) sumele reprezentând platile compensatorii, calculate pe baza soldelor lunare nete, acordate cadrelor militare trecute în rezerva ca urmare a nevoilor de reducere si de restructurare, precum si ajutoarele stabilite în raport cu solda lunara neta, acordate acestora la trecerea în rezerva sau direct în retragere cu drept de pensie sau pentru cele care nu îndeplinesc conditiile de pensie;
g) sumele reprezentând diferente de dobânda subventionata la creditele acordate, subventiile primite pentru achizitionarea de bunuri, precum si uniformele obligatorii si drepturile de echipament, potrivit legislatiei în vigoare;
h) veniturile reprezentând avantajele în bani si/sau în natura acordate persoanelor cu
handicap, veteranilor de razboi, invalizilor si vaduvelor de razboi, accidentatilor de razboi în afara serviciului ordonat, persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu începere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate în strainatate ori constituite în prizonieri, urmasilor eroilor-martiri, ranitilor, luptatorilor pentru victoria Revolutiei din decembrie 1989;

Sunt scutite de impozit dobânzile aferente titlurilor de stat, depozitelor la vedere, precum si obligatiunilor Agentiei Nationale pentru Locuinte, precum si veniturile obtinute din jocuri de noroc, din premii si prime în bani si/sau în natura