Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cer o parere
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cer o parere

eu am incheiat un contract cu o primarie.am cerut penalizari in caz de neplata de 0.1% pe zi iar ei spun ca procentul maxim de penalizari este de 0.66%.cum este corect?care este legea unde pot sa gasesc art. respectiv?
Conform Art. III din Lg. 210/ 2005 majorarile de intarziere de la 01.01.2006 vor fi de 0.1% pe zi.
banuiesc ca e un contract comercial astfel incat dvs. puteti stipula ce valoare doriti a penalitatilor. valoarea de 0.1% de care vorbea ela se aplica obligatiilor fiscale. puteti sa o aplicati si pe aceasta.
cuantumul penalitatilor se negociaza, si apoi 0,66% e mai mult decat 0,1%:))