Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort_calin
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort_calin

cum e cel mai usor sa divortezi?
exista posibilitatea de a opri prin lege un divort ?
1 daca sunt indeplinite conditiile, cel mai usor este divortul prin acord adica sa fi trecut cel putin 1 an de la incheierea casatoriei si sa nu fi rezultat copii minori
Cel mai simplu ar fi un divort prin comun acord, cu conditia sa fi trecut un an de la data casatoriei si sa nu existe copii minori.
Sa opresti un divort...nu cred, poate fi doar suspendat..penrtru unele motive, cum ar fi neprezentarea reclamantului , la cel putin 2 termene consecutive...insa daca ulterior sunt indeplinite conditiile, el poate fi reluat...daca nu, actiunea urmeaza a se perima....