Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anularea transferului din CM dupa o perioada de 4 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anularea transferului din CM dupa o perioada de 4 ani lucrata

Buna ziua,mic istoric!M-am transferat in interes de servicicu de la o societate la care lucram de 16 ani conf.art.69 CM in data de 18/06/1999 la o alta societate care desfasura aceiasi activitate (constructii hidrotehnice) unde am semnat Contr.de Munca nr.4620 din 18/06/1999.Mentionez ca noua societate desfasura activitatea in Maroc,deci dupa semnarea contractului am fost dus la aeroport si in aceeasi zi ajung Maroc (18/06/1999).Acolo cand ajung la santier semnez un nou contract pentru a primi drept de munca in acea tara contract ce este viizat de camera de munca a Marocului,valabilitatea contr.1 an,dar lucrarea dureaza iar dupa primul an semnez din nou un contract la santier valabil pe inca 1 an.La terminarea lucrari in iulie 2001 sunt trimis in CO ajungand in romania pe data de 01/08/2001 si merg la societate birou resurse umane unde se calculeaza CO pe 2 ani .CO de la 01/08/2001 pina la 28/09/2001,urmand sa ma reantorc in Maroc la terminarea CO.Din motive ce nu tineau de mine plecare s-a amanat pana in data de 08/05/2002.(Pe durata CO se facea o noua organizare de santier). Dar pana la plecare am fost sfatuit sa fac cerere de CFS.Am plecat deci 08/05/2002 si am lucrat tot cu contract semnat pana in 30/08/2004.La intoarcere am mers sa iau Carnetul de Munca iar atunci am vazut ca pe toata aceasta perioada nu a fost operat nimic .Ba mai mult inspectorul de cadre anuleaza transferul barand cu pixul rosu inscrisul.Pe timpul derulari activitati nu am primit decat diurna de deplasare, iar in tara nu am primit nimic din suma pe care o aveam negociata in lei.Pot demonstra cu inscrisul din CM(anulat),si cu copii dupa contractele de munca semnate in Maroc,precum si cu fisa de lichidare semnata la plecarea de la santier sau martori multi din ei aflati in aceeasi situatie cu mine.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac avand in vedere ca ma pregatesc de intocmirea dosarului de pensionare.
Va rog sa fiti mai explicit ca nu imi dau seama daca este vorba despre detasare sau delegare. In toata aceasta perioada ati avut contract de munca cu angajatorul roman si un contract de munca semnat in Maroc cu acelasi angajator sau cu un altul?
in data de 18/06/1999 semnez contract de munca cu societatea din romania cm.4620/18/06/1999 acesta este trecut in Carnet Munca ,si in aceeasi zi plec in Maroc pentru ca acolo la acea vreme societatea desfasura activitati(constructii portuare) In maroc am semnat un contract la santier care contract era inregistrat la camera de munca a Maroculuivalabil 1 an(vizat la camrea de munca Maroc 12/07/1999).,dupa 1 an semnez un nou contract(vizat 10/09/2000) ,iar dupa 2 ani si terminara lucrari plec in concediu (01/08/2001)ajung in Romania merg la birouri se calculeaza CO de la 01/08/2001 pana 28/09/2001 urmand sa plec inapoi.,dar se intarzie pana la organizarea unui nou santier.La terminarea CO am facut o cerere de CFS (normal de o luna )dar plecarea se amana pana in 08/05/2002.Deci contractele de munca erau semnate cu acelasi angajator acolo lucrarile erau realizate de personal calificat roman.Directori ,Ing.sef,maistri,strungari,scafandri,macaragii,mec.auto,marinari,Topo.etc.
Pe mine ma intereseaza daca dupa atata perioada mai pot da in judecata societatea pentru a recupera ani lucrarti ,pentru ca anularea transferului, implicit a Contractului de munca este anulat (barat) cu o linie ,fara nici o motivare.Multumesc pentru raspuns.
in Maroc aveam semnat contract de munca cu acelasi angajator ,dar se vizau la camera de munca a Marocului, acolo toti muncitori erau romani(calificati) personal necalificat era marocan.
mentionez ca aceasta societate activeaza in domeniul constructiilor din domeniu aero,auto,navalo,cam din 1974-1975 eu lucrand cu ei si in 1988 dar atunci am fost detasat de la societatea (administratia) la care lucram carnetul de munca ramanand la societatea care ma detasat.In deplasare am primit numai diurna de deplasare,si salariul in tara (lei vechi).Acum am semnat contract de munca prin transfer urmand sa primesc salariul in lei(Roni),si diurna in valuta.Am ptimit numai diurna am acte doveditoare iar la revenirea in tara mi s-a anulat transferul.Mai pot recupera ani lucrati,,acolo activand si in meserie de grupa I ?