Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii fise fiscale despagubiri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

fise fiscale despagubiri

buna seara!
Am o salariata careia in mai 2009 i s-au platit despagubiri civile pentru perioada noiembrie 2007- decembrie 2008 ( a fost concediata si in urma unei decizii judecatoresti a fost reincadrata).
Cum ii intocmesc fisa fiscala pentru veniturile din 2009 avand in vedere ca ca din baza de calcul a despagubirilor rezulta:
total brut =17000
deduceri=3000
venit impozabil=12000
impozit=1920
bineinteles sumele sunt rotunde
multumesc
Inregistrati aceste sume in luna mai 2009,atunci cand ati efectuat plata.
multumesc
Codul Fiscal-Art. 57(2.1) În cazul veniturilor din salarii şi/sau al diferenţelor de venituri din salarii stabilite pentru perioade anterioare, conform legii, impozitul se calculează şi se reţine la data efectuării plăţii, în conformitate cu reglementările legale în vigoare privind veniturile realizate în afara funcţiei de bază la data plăţii, şi se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-au plătit
Multumesc, asta inseamna ca trebuie sa-i intocmesc FF1 pentru veniturile din salariu si FF2 pentru veniturile din luna respectiva.