Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... birou / serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

birou / serviciu

Va cer ajutorul urgent intr-o problema. Exista un act normativ care sa prevada numarul mimim de posturi din care e format un birou si un serviciu, in cadrul unei institutii publice. Daca da , va rog sa mi-l spuneti si mie. Multumesc !
joe17, utilizator
Cand ati precizat institutii publice nu am stiut la ce va refereati. La spitale, DSP-ul ( cel putin la noi in teritoriu) aproba organigrama asa cum este propusa de ordonatorul tertiar fara a conditiona existenta unui birou/ serviciu de un numar fix de posturi, singura conditie fiind incadrarea in buget. Ex. noi avem aprobat birou cu 2 posturi de executie si 1 conducere......
Am inteles. Multumim inca o data pt ajutor.

O zi buna
Cu multa placere!
A, si mai era o prevedere, cred ca in HG281/1993, cum ca ponderea functiilor de conducere nu poate depasi 15% din totalul personalului . Dar cum 281 a fost abrogata aproape integral de lg330......................
O zi buna si tie!