Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Curs formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Curs formare profesionala

Buna ziua!
Am cautat in forum problema mea si tot nu m-am lamurit, de aceea mi-am permis sa deschid un subiect nou, poate ma lamureste si pe mine cineva.
Acum 8 luni m-am angajat la o firma. Am fost trimis la un curs de formare profesionala cu durata de 10 zile. Cursul s-a efectuat in afara orasului, iar firma mi-a platit transportul cu trenul, diurna de 350 000 lei pe zi, cazarea la hotel de 1.300.000/zi si valoarea cursului de 20 mil. In timpul celor 2 saptamani am primit si indemnizatie integrala in locul salariului.
Dupa efectuareaa cursului am semnat un act aditional prin care ma oblig sa nu parasesc firma 3 ani de la finalizarea cursului, in caz contrar voi plati cheltuielile ocazionate de formarea profesionala in valoare de 40 mil. Mentionez ca la actul aditional este atasata factura fiscala cu toate cheltuielile.
Intrebarea mea este daca demisionez mai devreme de 3 ani trebuie sa platesc toate cheltuielile sau se aplica legea conform careia stagiul de formare profesionala trebuie sa fie mai mare de 60 zile si cu scoaterea totala din activitate?
Va multumesc.
Ai semant, inseamna ca ai fost de acord sa platesti. Nu stiu despre ca lege e voba cu cele 60 de zile. Fii mai explicit!
M-am exprimat gresit. Conform Codului Muncii, dar nu mai retin articolul.
Se aplica Codul muncii
Multumesc mult de raspunsuri. Inseamna ca nu ar trebui sa-mi fac probleme.