Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanatate si securitate in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanatate si securitate in munca

Va rog sa ma ajutati cu un model de "Instructiuni proprii de sanatate si securitate in munca pentru activitatea de prelucrare automata a datelor" .
Vom incepe cu o prima regula deosebit de importanta: "utilizarea echipamentelor de calcul este interzisa lucratorilor care nu au instruirea necesara".
acest tip de norme sunt aplicabile categoriei de salariati care realizeaza o activitate de birou ce presupune lucrul cu echipamente electronice pentru prelucrarea automata a datelor, inclusiv activitatile desfasurate la videoterminale. De asemenea, ele se aplica cu deosebire lucratorilor din unitatile de informatica aflati in deplasare la diferiti agenti economici, pentru lucrari de analiza, de implementare de programe sau pentru orice alte lucrari legate de prevederile contractelor incheiate. Acestia au obligatia sa respecte, in plus, si normele de securitatea muncii si instructiunile specifice activitatii agentului economic respectiv.

pentru sanatatea ochilor, nu trebuie neglijata reglarea optima a contrastului si a luminii degajate de monitor, precum si pozitia acestuia fata de sursele de lumina, naturale si artificiale.

amenajarea locului de munca: operatorii sa aiba posibilitatea modificarii pozitiei de lucru in timpul desfasurarii activitatii.
Inaltimea optima a centrului ecranului "trebuie sa corespunda unei directii de privire inclinate cu 10-20 de grade sub planul orizontal care trece la nivelul ochilor".

pozitia tastaturii trebuie sa asigure in timpul utilizarii un unghi de minimum 90 de grade intre brat si antebrat.
Distanta dintre ecranul monitorului si ochii utilizatorului trebuie sa fie aproximativ egala cu 600 + 150 mm.
cablurile trebuie sa aiba o lungime suficienta pentru a se adapta nevoilor reale si previzibile ale utilizatorilor, pozitionarea lor urmarind totodata asigurarea unui acces usor pentru activitatile de intretinere si reparatii.

Pentru asigurarea bunei functionari a computerelor, se interzice conectarea lor la prize defecte sau fara legatura la pamant.
In timpul functionarii, echipamentele calculatorului trebuie supravegheate permanent, pentru a se putea interveni imediat ce se produc defectiuni, remedierea acestora cazand numai in sarcina personalului de intretinere autorizat.
evitarea utilizarii excesivea imprimantei, pentru eliminarea pericolului supraincalzirii, care poate conduce la incendii

obligatia amplasarii in apropierea imprimantelor de mare viteza a stingatoarelor cu praf si cu dioxid de carbon.

este interzisconsumul de alimente in apropierea computerelor, in special deasupra tastaturilor

pt punerea sub tensiune a calculatoarelor electronice, salariatul :
-verifica temperatura si umiditatea din incapere;
-verifica tensiunea la tabloul de alimentare;
-pune sub tensiune unitatea centrala, prin actionarea butonului corespunzator;
-pune sub tensiune echipamentele periferice, prin actionarea butoanelor corespunzatoare de pe panourile de comanda, in succesiunea indicata de documentatia tehnica a calculatorului.
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat
pentru sanatatea ochilor, nu trebuie neglijata reglarea optima a contrastului si a luminii degajate de monitor, precum si pozitia acestuia fata de sursele de lumina, naturale si artificiale.

amenajarea locului de munca: operatorii sa aiba posibilitatea modificarii pozitiei de lucru in timpul desfasurarii activitatii.
Inaltimea optima a centrului ecranului "trebuie sa corespunda unei directii de privire inclinate cu 10-20 de grade sub planul orizontal care trece la nivelul ochilor".
pozitia tastaturii trebuie sa asigure in timpul utilizarii un unghi de minimum 90 de grade intre brat si antebrat.
Distanta dintre ecranul monitorului si ochii utilizatorului trebuie sa fie aproximativ egala cu 600 + 150 mm.
cablurile trebuie sa aiba o lungime suficienta pentru a se adapta nevoilor reale si previzibile ale utilizatorilor, pozitionarea lor urmarind totodata asigurarea unui acces usor pentru activitatile de intretinere si reparatii.
anca_diana, utilizator
Pentru asigurarea bunei functionari a computerelor, se interzice conectarea lor la prize defecte sau fara legatura la pamant.
In timpul functionarii, echipamentele calculatorului trebuie supravegheate permanent, pentru a se putea interveni imediat ce se produc defectiuni, remedierea acestora cazand numai in sarcina personalului de intretinere autorizat.
evitarea utilizarii excesivea imprimantei, pentru eliminarea pericolului supraincalzirii, care poate conduce la incendii

obligatia amplasarii in apropierea imprimantelor de mare viteza a stingatoarelor cu praf si cu dioxid de carbon.