avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturii???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturii???

Buna seara,
Am o fetita din prima casatorie (poarta numele tatalui), as vrea sa stiu daca fetita are dreptul la bunurile tatalui ( este casatorit si mai are si alti copii)?


VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 23:15, 10 Februarie 2010
Are dreptul la mostenire dupa tatal sau.
Copiii nu au nici un drept asupra bunurilor parintilor lor cat timp parintii sunt in viata.
Dar vin la mostenirea parintilor lor. (despre mostenire nu putem vorbi decat dupa deces).
il mosteneste in cote egale cu ceilalti copii recunoscuti de el.. evident, dupa decesul acestuia.. ideea e sa aibe si ce mosteni:D
Sunt intru totul de acord cu dl.Petre!=D>
In cazul unui eventual deces al tatalui ,fiica dvs va veni la mostenirea acestuia daca va avea ce sa mosteneasca!:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire locuinta valerica123 valerica123 Buna ziua! In cazul in care fostul sot, unic mostenitor al parintilor sai, se va casatori legal cu o a doua sotie, aceasta va avea drept la locuinta in cazul ... (vezi toată discuția)
Mostenire anonim_afx anonim_afx Buna ziua, In urma cu 3 ani,singurul meu copil in varsta de 20 de ani,la munte,intrun accident cu un atv...dupa 2 luni de coma ne-a parasit. Ca orice ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa decesul celei de a doua sotii a tatalui ContSters43040 ContSters43040 Buna ziua si scuze pentru intrebarea unui profan.Atfel: Copii din prima casatorie a tatalui,in cazul decesului celei de a doua sotii a acestuia, au drept ... (vezi toată discuția)