Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturii???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturii???

Buna seara,
Am o fetita din prima casatorie (poarta numele tatalui), as vrea sa stiu daca fetita are dreptul la bunurile tatalui ( este casatorit si mai are si alti copii)?

VA MULTUMESC
Are dreptul la mostenire dupa tatal sau.
Copiii nu au nici un drept asupra bunurilor parintilor lor cat timp parintii sunt in viata.
Dar vin la mostenirea parintilor lor. (despre mostenire nu putem vorbi decat dupa deces).
il mosteneste in cote egale cu ceilalti copii recunoscuti de el.. evident, dupa decesul acestuia.. ideea e sa aibe si ce mosteni:D
Sunt intru totul de acord cu dl.Petre!=D>
In cazul unui eventual deces al tatalui ,fiica dvs va veni la mostenirea acestuia daca va avea ce sa mosteneasca!:D