Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

intrebarea mea este cat la suta din impozitul pe profit poate fi dat pentru o sponsorizare?
Am inteles ca nu tot impozitul pe profit al unei firme ci doar o cota parte .Cat este aceasta cota?
In Codul Fiscal avem:

ART. 21 Cheltuieli – Cheltuieli nedeductibile alin. 4, 5 si 6

(4) Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
[...]
p) cheltuielile de sponsorizare si/sau mecenat si cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile ulterioare, si ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cei care acorda burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente in limita minima precizata mai jos:
1. 3 la mie din cifra de afaceri;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.
În limitele respective se incadreaza si cheltuielile de sponsorizare a bibliotecilor de drept public, in scopul constructiei de localuri, al dotarilor, achizitiilor de tehnologie a informatiei si de documente specifice, finantarii programelor de formare continua a bibliotecarilor, schimburilor de specialisti, a burselor de specializare, a participarii la congrese internationale;
[...]

:offtopic: Rog moderatorii din aceasta sectiune sa mute topicul la "Contabilitate".