Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Care este valoarea fara TVA a contractelor de ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Care este valoarea fara TVA a contractelor de achizitie publica, in euro, si care sunt articolele de lege(34/2006) unde este specificat acest lucru?

va rog mult sa ma lamuriti!multumesc!
Daca ati putea sa reformulati intrebarea, astfel incat sa intelegem ce anume doriti sa stiti. Articolul din OUG 34/2006 care discuta despre determinarea valorii contractului de achizitie publica fara TVA ar fi:
Art. 25. - (1) Autoritatea contractantă are obligaţia de a estima valoarea contractului de achiziţie publică pe baza calculării şi însumării tuturor sumelor plătibile pentru îndeplinirea contractului respectiv, fără taxa pe valoarea adăugată, luând în considerare orice forme de opţiuni şi, în măsura în care acestea pot fi anticipate la momentul estimării, orice eventuale suplimentări sau majorări ale valorii contractului.

daca aveti bani,oricat,in functie de ce anume doriti sa achizitionati.
O autoritate contractanta are dreptul de a achizitiona prin cerere de oferta, conform art. 124 din OUG nr. 34/2006, numai în cazul în care valoarea estimata, fără TVA, a contractului de achizitie publica este egala sau mai mica decat echivalentul în lei al urmatoarelor praguri:
a) pentru contractul de furnizare: 100.000 euro;
b) pentru contractul de servicii: 100.000 euro;
c) pentru contractul de lucrari: 750.000 euro.
Tot ce depaseste aceste praguri, se achizitioneaza prin organizarea unei licitatii publice.
Pana la limita valoarii de 15.000 euro, autoritatea contractanta conform art. 19 din OUG 34/2006 are dreptul de a achizitiona direct produse, servicii sau lucrari.
Sper să vă fie de folos informaţiile.