Forum Discuţii juridice Achiziţii publice alegerea procedurii de achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

alegerea procedurii de achizitii publice

Se poate opta pentru alegerea procedurii cerere de oferta desi dupa valoarea estimata se incadreaza la achizitie directa?
Autoritatea contractanta va avea dreptul de a aplica procedura de cerere de oferte numai in cazul in care valoarea estimata, fara TVA, cumulata pe parcursul unui an pentru un cod CPV, este egala sau mai mica decat echivalentul in lei al urmatoarelor praguri:

* pentru contractul de furmizare - 100.000 EURO
* pentru contractul de servicii - 100.000 EURO
* pentru contractul de lucrari - 750.000 EURO

Nu vad de ce nu s-ar putea.
scorpiusu a scris:

Autoritatea contractanta va avea dreptul de a aplica procedura de cerere de oferte numai in cazul in care valoarea estimata, fara TVA, cumulata pe parcursul unui an pentru un cod CPV, este egala sau mai mica decat echivalentul in lei al urmatoarelor praguri:

* pentru contractul de furmizare - 100.000 EURO
* pentru contractul de servicii - 100.000 EURO
* pentru contractul de lucrari - 750.000 EURO

Nu vad de ce nu s-ar putea.

Sper ca n-am gresit pragurile...
Se poate opta oricând pentru alegerea unei proceduri superioare celei la care se incadreaza.

ATENTIE.
Exista o Notificare ANRMAP, prin care procedurile de achizitie a caror valoare se incadreaza la cumparari directe(care nu sunt proceduri) trebuie justificate in anunt. Verificati pe site-ul ANRMAP-ului.
vlad nicolae, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Legea nr.278 din 24.12.2010 privind aprobarea OUG nr. 76/2010 pentru modificarea şi comple­ta­rea OUG nr. 34/2006 modifica pragurile valorice prevazute la art.124 din OUG nr.34/2006 astfel:
a) pentru contractul de fur­ni­za­re: 125.000 de euro (fata de 100.000 euro)
b) pentru contractul de servicii: 125.000 de euro;
c) pentru contractul de lucrări: 4.845.000 de euro (fata de 1.000.000 euro)
Conform reglementărilor din Legea 278/2010 (art. 124) „Auto­ri­ta­tea contractantă are dreptul de a aplica procedura de cerere de oferte numai în cazul în care valoarea estimată, fără TVA, a contractului de achiziţie publică este mai mică decât echivalentul în lei al pragurilor susmentionate.

In ceea ce priveste aplicarea unei proceduri pentru atribuirea contractului de achizitie publica, chiar daca valoarea estimata se incadreaza in prevederile art.19 din OUG 34/2006 si nu implica obligatia aplicarii unei proceduri, achizitia realizandu-se pe baza de document justificativ ( spre exemplu, factura fiscala, neexistand obligativitatea incheierii unui contract), ramane la aprecierea dvs. aplicarea acesteia.
annny, utilizator