Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividendele se prescriu ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividendele se prescriu ?

SC are dividende aferente 2004, aprobate de AGA , inregistrate in contabilitate cu impozit pe dividende virat poate REFUZA sa le plateasca actionarilor pe motiv ca ele s-au prescris?

Nu.. banii aia sunt ca si dobanzile de la banca, cresc, se inmultesc, nu se prescriu
Art. 67 legea 31/1990
(2)Dividendele se distribuie asociaţilor proporţional cu cota de participare la capitalul social vărsat, dacă prin actul constitutiv nu se prevede altfel. Acestea se plătesc în termenul stabilit de adunarea generală a asociaţilor sau, după caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de 6 luni de la data aprobării situaţiei financiare anuale aferente exerciţiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercială va plăti daune-interese pentru perioada de întârziere, la nivelul dobânzii legale, dacă prin actul constitutiv sau prin hotărârea adunării generale a acţionarilor care a aprobat situaţia financiară aferentă exerciţiului financiar încheiat nu s-a stabilit o dobândă mai mare.