Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... problema RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

problema RCA

Buna ziua .Daca o asigurare RCA se dovedeste ca nu a fost valabila la data accidentului( nu stiu cum se poate face asta) , asiguratorul mai poate intocmi dosarul de daune si apoi sa-si recupereze daunele de la cel vinovat( sofer vinovat, agentul care a emis asigurarea) s-au eu cel pagubit trebuie sa-l actionez in instanta pe cel vinovat?
Daca polita a fost anulata prin frauda/eroarea agentului care a intocmit-o, asiguratorul este obligat sa si-o asume, sa plateasca dauna si sa o recupereze de la vinovat.Daca frauda apartine posesorului (a reziliat-o predand originalul dupa ce a facut acea copie) uilizand un fals, procedura este rezolvabila prin apelarea la Baar.
Firma de asigurare in numele careia a fost emisa polita de asigurare este obligata sa despagubeasca pe cel pagubit , urmand ca ea sa-si recupereze paguba de la cel vinovat, fie el agent de asigurari fie soferul care autilizat cu buna stiinta o polita fara acoperire
Adrian.Tudor a scris:

Firma de asigurare in numele careia a fost emisa polita de asigurare este obligata sa despagubeasca pe cel pagubit , urmand ca ea sa-si recupereze paguba de la cel vinovat, fie el agent de asigurari fie soferul care autilizat cu buna stiinta o polita fara acoperire

Sa reflectam si sa reformulam impreuna, comform normelor CSA:
(3) Asiguratorii care au fost autorizati sa practice asigurarea obligatorie RCA
isi asuma raspunderea pentru toate politele de asigurare RCA distribuite
intermediarilor in asigurari, inclusiv pentru erorile sau omisiunile de
redactare a politelor.

Nu si in cazul utilizarii unei copii, facuta dupa o polita expirata/anulata.,de catre un asa-zis asigurat, care uzeaza de fals.
va multumesc, am fost la intermediarul care a emis polita de asigurare a vinovatului si l-am rugat sa-mi spuna care este treaba cu aceasta asigurare si omul foarte amabil mi-a spus ca asigurarea a fost anulata aratandu-mi polita in original inclusiv chitanta pe care scria anulat( toate fiind originale), deci e clar ca vinovatul a facut o copie si apoi si-a primit banii inapoi de la intermediar.
In situatia in care autovehiculul este neasigurat,va puteti adresa Fondului de protectie a victimelor strazii.Puteti inainta cererea si prin oricare dintre asiguratorii autorizati sa practice RCA.
ContSters76710, utilizator