Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de lauzie

Am o intrebare. Daca sotia nu poate lua 42 de zile de concediu de lauzie postnatal, pentru ca au fost prea multe prenatal (au ramas 37 de zile), nu mai poate lua concediu de ingrijire copil? Sau ce se intampla?
Daca in urma compensarii intre concediul pentru sarcina si concediul pentru lauzie raman de efectuat mai putin de 42 de zile din concediul pentru lauzie, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda numai dupa parcurgerea, de la nastere, a acestei perioade.