Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua!
Daca 3 mostenitori detin un act de succesiune (o casa mostenita de la parinti) si doresc sa o modifice in favoarea unuia dintre ei ce posibilitati au pentru aceasta?
Multumesc
la partaj taxele se calculeaza la valoarea intregului imobil.
nu stiu exact gradul de rudenie dintre cei 3 dar eu cred ca pentru dansii ar fi mai putin oneros sa incheie act de vanzare cumparare pe cote, codul fiscal permite ca impozitul sa se calculeze la valoarea declarata de parti- daca sunt rude/ afini de pana la gradul al II lea, sau act de donatie care pentru rudele de pana la gradul al III lea este scutita de impozit.
Ma scuzati ca intervin aici .. dar am nevoie de un sfat intr-o situatie de acest gen : dupa decesul ultimului parinte 4 frati isi doresc drepturile , 3 au locuit in alte regiuni ale tarii al 4 -lea pe domeniul ce urmeaza a fi impartit ( casa parinteasca , pamant anexe etc) succesiunea nu se poate face fiindca al 4 -lea nu e la zi cu impozitul , nefiind platit de mult timp si refuzand plata in continuare . Cum se procedeaza in acest caz ??? exista vreo modalitate ca succesiunea sa fie dusa la capat ??? Se poate oarecum ca cei 3 frati sa cedeze partea celui de al 4-lea primariei pana la plata datoriilor apoi impartirea sa se poata face intre 3 frati + primarie ( inlocuitor al 4 lea frate ) ???
buna ziua!
taxele si impozitele incumba celor 4 mostenitori, toti trebuie sa suporte pasivul succesoral.
puteti merge la instanta de judecata sa se dezbata succesiunea, instanta sa constate compunerea masei succesorale- activ+pasiv, si eventual sa se partajeze.