avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua.Am șofat in străinatate și am primit ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua.Am șofat in străinatate și am primit amendă pe ...

Buna ziua.Am șofat in străinatate și am primit amendă pe motiv că am trecut la semafor pe roșu.Am solicitat fotografia privind infracțiunea săvârșită șI aceasta nu există! .La telefon mi s-a spus că există doar sesizarea unui polițist care nici măcar nu era in timpul programului .Ce mă sfătuiți să scriu in favoarea mea în cererea de recurs ?Vă mulțumesc
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 17:05, 7 Iunie 2025
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inteleg ca nu ati fost oprit imediat dupa stop si nu exista un PV de contraventie intocmit pe loc. Contestati amenda primita si cereti ca politia sa prezinte dovada ca ati trecut pe rosu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sarcina probei in contestarea unui proces verbal de contraventie eugen_2 eugen_2 Mi-a fost retinut permisul de catre politie pentru ca as fi trecut pe rosu la semafor, insa eu stiu sigur ca am trecut pe galben si nu pe rosu. Din pacate nu ... (vezi toată discuția)
Abuz si agresiune politie rutiera vasilemb vasilemb Buna seara sau dimineata, Va scriu la ora 2:00, intrucat astazi la ora 23:00 mi s-a intamplat [b]ceva incredibil[/b] si din pacate, la aceasta ora am ajuns ... (vezi toată discuția)
Suspendat permis pe 30 de zile skypanu skypanu Aseara ma opreste politia shi imi zice ca am trecut pe rosu la un semafor ... numai ca eu nu imi aduc aminte sa fi fost rosu ... era maxim galben .... apoi am ... (vezi toată discuția)