avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se procedeaza in caz de lucru de acasa ocazional, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se procedeaza in caz de lucru de acasa ocazional, fara regula clara?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoare situatie. Daca am angajati care ocazional poate de 3-4 ori pe az maxim solicita sa lucreze de acasa cate 1-2 zile, ce obligatii am? Avand in vedere ca situatia nu se incardeaza in categoria telemunca, am obligatia de a incheia un act aditional si a-l inregistra in Rges? Sau e suficient sa exista o cerere aprobata si un raport de activitate cu intervalul orar specificat, pe baza caruia persoana sa fie pontata manual pe zilele respective. Vreau sa evit probleme in caz de ocntrol ITM. Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:46, 25 Iunie 2025
Puteti mentiona in act aditional la c.i.m. la repartizarea timpului , zilele in care va lucra de acasa , la care sa asaugati fie prevederile referitoare la telemunca, fie cele referitoare la munca la domiciliu.
Dsr avand in vedere ca nu se incadreaza nici ca telemunca nici ca munca la domiciliu, este vreo obigativitate de a incheia act aditional si de a inregistra in Revisal? E ceva aleator, nu recurent.
Ar trebui încheiat, intrucat se modifica locul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional telemunca la cim andad andad In situatia actuala, daca o firma de software opteaza pentru ca fiecare angajat sa lucreze de acasa, este necesar sa se incheie un act aditional de telemunca ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, un profesor a refuzat semnarea actului adițional/acord ... Lidia Baroi Lidia Baroi Buna ziua, Un profesor a refuzat semnarea actului adițional/acord privind telemunca, dar desfășoară orele on-line de acasă. Are dreptul acesta? Să ... (vezi toată discuția)
Si telemunca si la birou in revisal ec1konta ec1konta Se inregistreaza ceva in revisal daca angajatorul decide ca munca sa fie in sistem hibrid, 1 zi/saptamana la birou si restul in telemunca? E de ajuns sa fie ... (vezi toată discuția)