Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre mostenire.

Cum se inparte averea intre sotul supravetuitor si un copil,casatorit cu 2 copii?
1/4 sotul supravietuitor
3/4 copilul (copiii copilului - adica nepotii mortului - isi vor mosteni parintele cand ii va veni lui vremea sa moara N-au ce sa caute acum la mostenirea bunicului lor, decat daca parintele lor ar renunta la mostenire sau daca parintele lor ar fi ..mort deja, lucru pe care nu l-ati precizat insa).
romascanu, moderator
Fiti amabila, 1/4 din ce anume ia sotul supravetuitor ?,din toata averea , ambilor soti? ori numai din cea a celui decedat? multumesc.
In primul rand se vor imparti bunurile aflate in devalmasie intre cei doi sotii(bunurile dobandite in timpul casatoriei ),dupa care se va constitui masa succesorala care va fi compusa din bunurile ce iau revenit defunctului din partajul cu sotul supravietuitor si bunurile proprii.
Din masa succesorala a celui decedat,1/4 va culege sotul supravietuitor iar restul va reveni copilului defunctului.
omvesel a scris:

Fiti amabila, 1/4 din ce anume ia sotul supravetuitor ?,din toata averea , ambilor soti? ori numai din cea a celui decedat? multumesc.

Mostenitorul primeste o cota din masa succesorala (averea si datoriile mortului)

In masa succesorala a mortului poate sa intre:
- un bun in intregul lui daca era numai al mortului (bun propriu / proprietatea lui exclusiva)
- sau o cota parte a lui (1/2 de ex) dintr-un bun pe care mortul il avea in comun cu o alta persoana.
- o datorie ...

Daca mortul avea un bun cumparat impreuna cu sotia (bun comun) n-are cum sa intre in masa succesorala a mortului decat partea lui din acest bun (1/2 teoretic) nu si cealalta parte (care este proprietatea sotiei).
In acest din urma caz sotia va primi prin mostenire 1/4 din jumatatea mortului = 1/8. Dar e mai are deja jumatatea ei. Iar 1/8+ 1/2 = 5/8. Atat va detine, in final, sotia dintr-un bun ce fusese comun cu mortul. In timp ce, dintr-un bun ce fusese numai al mortului, sotia va detine, in final 1/4 din bunul intreg.
romascanu, moderator