Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare combustibil nedeductibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare combustibil nedeductibil

1.Sunt corecte urmatoarele inregistrari pt combustibil nedeductibil?
302=401
consum
602=302
storno consum
602=302
inreg valoare combustibil pe ch nedeductibile
658=302
inreg TVA a ferent pe ch nedeductibile
658=4426

2.Dc cheltuielile cu combustibilul sunt nedeductibile mai e necesara intocmirea foilor de parcurs?
De ce mai stornati inregistrarea facuta pe 602 ? De ce nu puteti sa o faceti pe 658 de prima data ? Sa stiti ca nu sunteti obligata sa inregistrati pe 658 toate cheltuielile nedeductibile. Lasati-le in 602 si le preluati in calculul impozitului pe profit de-acolo.

Daca societatea are baza de transport - deci obtine venituri din transport - este necesara intocmirea foilor de parcurs. In orice caz - nu exista nicio legatura intre foile de parcurs si deductibilitatea sau nu a benzinei/motorinei. Mergand pe aceeasi logica , de ce mai inregistrati consumul lor daca tot nu sunt deductibile.

Pentru tva : nu-l inchideti prin 658, treceti-l de la inceput pe 302.
Florin Marius Savu, Consultant fiscal
Recomand deschiderea unui analitic distinct pentru cheltuieli nedeductibile fiscal (in cazul Dvs. la contul 602) si asa aveti evidenta cheltuielor si pe natura. :)
Foi de parcus sunt obligata sa tin, daca am doar masina administratorului?
cheltuielile cu combustibilul sunt deductibile doar pt masina administratorului si aveti nevoie de foi de parcurs si FAZ. In rest, sunt nedeductibile si nu vad rostul inregistrarii consumului in evidenta contabila
"cheltuielile cu combustibilul sunt deductibile doar pt masina administratorului"#-o:stunned:
Conditii pentru a putea deduce cheltuielile cu combustibilul si TVA-ul aferent:

-combustibilul sa fie destinat consumului pt. mijloace de transport marfa
sau autoturismelor pentru care nu exista limitari a dreptului de deducere (masina acaror masa maxima autorizata depaseste 3.5t) *
-bonul fiscal trebuie sa fie stampilat ,sa aiba inscrisa denumirea cumparatorului,nr.de inmatriculare a autovehicolului;
-foile de parcurs completate pentru justificarea consumului.

* "Codul fiscal:
Limitari speciale ale dreptului de deducere
Art. 1451. - (1) In cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, nu se deduce taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor acestor vehicule si nici taxa aferenta achizitiilor de combustibil destinat utilizarii pentru vehiculele care au aceleasi caracteristici, aflate in proprietatea sau in folosinta persoanei impozabile, cu exceptia vehiculelor care se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational;